С депозит отсяват реалните проекти за ВЕИ 18.11 | 15:55
Средствата ще бъдат за модернизиране на остарялата електроенергийна мрежа, предвижда изготвен проектозакон

Промени в нормативите ще отсяват проектите за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) с възможности за реализация от общия брой на заявените проекти.
В проектозакона за ВЕИ се предвижда задължение ивеститорите да плащат депозит за присъединяване към мрежата от 25 000 евро на мегават за проектите над един мегават.
Средствата няма да се връщат, ако проектът не се осъществи или ако разходите за присъединяване на енергийната мрежа се окажат по-ниски от тази сума. Депозитите от 25 000 евро представляват такса за присъединяване и за развитие на мрежата.
Идеята е тази мярка ще отсее действителните инвеститори от спекулантите, които нямат финансиране или купувачи за проектите си.
В момента действителните инвеститори са затруднени от наличието на спекуланти, които са заявили определени мощности от НЕК, но не реализират проектите си.
Средствата ще бъдат допълнителен ресурс за модернизиране на остарялата електроенергийна мрежа и ще се разпределят от "Електроенергийния системен оператор".
Водещи
-
Последно сбогом: Стотици хиляди изпратиха папа Франциск в последния му път
Светият отец почина на 88-годишна възраст на 21 април
26.04 | 18:00
-
Желязков след края на траурната церемония: Папа Франциск беше изключителен човек
„В сърцата и в умовете на хората той ще остане с благия си нрав и с делото си”, заяви...
26.04 | 17:20
-
Синът на шефка в ЦРУ бе убит в Украйна, сражавайки се за руската армия
21-годишният американец е бил демилитаризиран, докато се сражава за силите на Русия
26.04 | 17:00
-
Ваня Григорова: Отстраняването на инж. Стоян Братоев няма общо със здравословното му състояние
Вчера той беше отстранен като шеф на „Метрополитен“ и понижен до редови член на борда на...
26.04 | 16:40
Най-четени
-
Розов шоколад е новият хит в Мрежата
Сладкото изкушение Angel Hair (ангелска коса) измества дубайския шоколад
26.04 | 12:39