Учени алармират: Мегацунами заплашва да унищожи Земята! (ВИДЕО) 15.09 | 12:40
Причина за потенциалното бедствие ще станат климатичните промени

Мегацунами, чиито вълни могат да стигнат до височината на 20-етажна сграда, заплашват да унищожат планетата ни. За това алармират учени и предупреждават, че причина за потенциалното бедствие ще станат климатичните промени.
Тези колосални вълни, причинени от явления като топене на ледници или подводни свлачища, представляват значителна заплаха, особено след като изменението на климата ги ускорява и увеличава нестабилността на океана.
Цунамито е причинено от събития като земетресения, свлачища или вулканични изригвания. Мегацунами, още по-големи и по-разрушителни вълни, пък е резултат от значителни обеми лед, скали или седименти, падащи в океана, създавайки вълни с височина 20 или повече етажна сграда.
Някои от най-забележителните исторически явления включват цунамито в Суматра през 2004 г., причинено от земетресение, достигнало вълни от 50 метра и причинило опустошения в 14 държави, както и цунамито в залива Литуя в Аляска през 1958 г., когато вълните са достигнали 500 метра.
Скорошни събития, като свлачището в Гренландия на 16 септември 2023 г., илюстрират риска: срутващи се скални и ледени маси генерираха вълни с височина над 60 метра, които засегнаха сеизмологични сензори, разположени на 4830 км.
На този фон американски физици са разработили алгоритъм на невронна мрежа, който може да предскаже със 70% вероятност появата на мощни "вълни убийци" в определен район на океана или морето пет минути преди те да се появят. Създаването на тази система ще намали броя на жертвите, свързани с въздействието на такива неочаквано мощни вълни, пишат учените в статия, публикувана в списание Scientific Reports, пише "Телеграф".
Водещи
-
Путин създава буферна зона по границата с Украйна
„Одобрихме създаването на необходима буферна зона за сигурност по нашите граници. Въоръжените...
22.05 | 20:40
-
Столична община наложи глоби в размер на над 164 000 лв. на двете сметопочистващи фирми
От Столична община припомнят, че през 2023 г. общият размер на санкциите, наложени на всички...
22.05 | 20:20
-
Димитър Ганев от Тренд: Целта на Румен Радев с референдума е по-дългосрочна
Инфлацията и високите цени са най-големият проблем за хората в последните месеци. Да не...
22.05 | 19:59
Най-четени
-
И 1 глас против в Европейския съвет, може да ни препъне към Еврозонта
Симен Дянков изрази изненада, че шефът на БНБ е коментирал темата, защото това не помага за...
22.05 | 13:50
-
Над половината българи подкрепят инициативата на президента за референдум за еврото
Това сочат резултатите от проучване на "Тренд"
22.05 | 11:00
-
Изненада! ЦРУ открило извънземни, работещи в Аляска
Нова порция разсекретени доклади бяха публикувани на официалния уебсайт на Управлението
22.05 | 15:50
-
Политолог: Румен Радев закъсна с правене на партия
Любомир Стефанов смята, че КС ще потвърди решението на Наталия Киселова за отхвърляне искането...
22.05 | 14:40