Черният носорог вече е изчезнал вид 11.11 | 07:07
Според Червения списък в природата вече не са останали диви черни носорози

В Западна Африка не са останали диви черни носорози, сочат последните световни данни, свързани със застрашените видове, съобщава BBC.
В Червения списък на Международния съюз за опазване на природата (IUCN) черните носорози вече фигурират като изчезнал вид.
Белият носорог, който живее в централните части на Африка, също е вписан като вероятно изчезнал, твърдят от организацията.
IUCN съобщи, че въпреки усилията за опазване на видовете, 25% от бозайниците в света са изложени на риск от изчезване.
Последният явански носорог, който живее извън Ява, също се смята за изчезнал.
Въпреки че черните и белите носорози се радваха на нарастване на популацията, някои от подвидовете им са особено уязвими поради бракониерството от престъпни групировки, които търгуват с ценните рога на животните.
"Те (носорозите) имаха нещастието да обитават места, на които ние не бяхме в състояние да им дадем необходимата сигурност", обясни Саймън Стюарт, председател на IUCN.
Сред акцентите в списъка е Мадагаскар и влечугите, които живеят на територията му. Докладът констатира, че 40% от наземните влечуги са застрашени. В текста са посочени и районите, които са били определени за опазване.
Въпреки лошите новини, в листа се завръща смятания за изчезнал кон на Пржевалски. Още през 1996 г. той бе обявен за изчезнал вид, а в момента се смята, че популацията му надвишава 300 животни.
Водещи
-
Вдовицата на Борис Гуджунов го последва в отвъдното
Балерината Елжбета си отиде в немотия
04.03 | 17:00
-
Певицата Вая: Не съм шофирала с 300 км/ч, аз съм страхлива
Свалих клипчето от платформа за видеоклипове и мога лесно да го докажа, категорична е тя
04.03 | 16:30
-
ЕС може да осигури достъп на Украйна до европейски спътници за обмен на поверителни данни
Системата трябва да заработи тази година и да достигне пълна мощност до 2030 г.
04.03 | 16:15
Най-четени
-
Най-бедният град в България вече не е Видин
В Смолян вземат най-ниските заплати в страната, сочи анализ на Националния статистически...
04.03 | 11:30
-
ИПБ: 78% от шофьорите ползват телефони в колите, 14% са катастрофирали заради това
Изследването е проведено в началото на годината (4-20 януари 2025 година) и обхваща 808 водачи...
04.03 | 11:59
-
Желязков свиква заседание на Съвета по сигурността
Заседанието на Съвета по сигурността ще се проведе днес, 4 март 2025 г., от 16 часа, в...
04.03 | 08:45
-
Министерство на финансите планира увеличаване на пенсионната възраст и трудовия стаж
Повишават заплатите с 9% тази година
04.03 | 10:15