Швеция иска боклука ни 15.11 | 17:36
Скандинавската страна е с надежда да внася наши отпадъци, защото "там са складирани големи количества"

Швеция иска да внася боклук от Румъния и България, за да произвежда енергия, пише румънският вестник "Путеря".
Скандинавската страна, която се научи още преди няколко десетилетия да рециклира отпадъците, които използва като източник на алтернативна енергия, не произвежда достатъчно боклуци и е склонна да плаща, за да ги внася, допълва италианският всекидневник "Джорнале".
Призивът да се купуват сортирани отпадъци е направен от Катарина Йостлунд, консултант в шведската Агенция за защита на околната среда. "Швеция произвежда количество отпадъци под нуждите на алтернативната енергетика.
Надяваме се да внесем боклук от Италия, Румъния, България и от балтийските страни, защото там са складирани големи количества отпадъци", обясни Йостлунд.
Според италианското издание Йостлунд знае добре, че тези страни "трябва да намерят решение за премахване на отпадъците", докато други страни, начело със скандинавските, са започнали да работят по този проект преди десетилетия и вече са в състояние да ги използват повторно по най-добрия начин.
Днес Швеция успява да рециклира 36% от битовите отпадъци, като само Дания успява да превиши този процент, рециклирайки 54 % от боклука.
Стокхолм разпределя остатъка от битовите отпадъци по следния начин: 14% се компостират, 29% се изгарят и едва 5% стигат до сметищата. Парадоксът е, че страната произвежда по-малко отпадъци от необходимото за производство на енергия. Благодарение на стопяването им тя успява да осигури 20% от градското отопление на цялата страна и да достави електричество на 250 хиляди домакинства.
Норвегия доставя вече от няколко години отпадъци за съседката си, но 80-те хиляди тона годишно, които идват от Осло, вече не са достатъчни.
Изчислено е, че нуждата от внос на отпадъци за Швеция възлиза на 800 хиляди тона годишно. Последният доклад за управление на градските отпадъци в 27-те членки на ЕС дава положителна оценка на страни като Австрия, Белгия, Дания, Германия, Холандия и Швеция, които разполагат със цялостни системи за събиране на отпадъците и в които под 5 процента от боклука достига до сметищата.
На другия полюс са страни като България, Кипър, Естония, Гърция, Литва, Латвия, Малта, Полша, Чехия, Румъния, Словакия и Италия, които са критикувани по тази тема, посочва изданието.
Водещи
-
Затапено е движението по ключовия бул. "Цариградско шосе"
Предвидете времето си преди тръгване!
16.05 | 10:45
-
Задържаха петима души при акции срещу проституцията в София
При първата акция, реализирана на 13 май в апартамент в жилищен комплекс "Люлин",
16.05 | 10:30
-
Бойко Борисов отправи остри критики към кмета на София Васил Терзиев във връзка с продължаващите протести
Той обвини Терзиев в бездействие и подчерта, че според него Столична община разполага с...
16.05 | 10:15
-
Очаква се днес в Истанбул да се проведат първите от 2022 година преки преговори между Украйна и Русия
В преговорите ще участва и делегация на САЩ, водена от държавния секретар Марко Рубио, който...
16.05 | 09:59
Най-четени
-
Кризата с транспорта в София: Терзиев обяви дали може да се удовлетворят исканията на протестиращите
Какви мерки предвижда общината за облекчаване на трафика?
16.05 | 09:30
-
Хладен и дъждовен петък
Максималните температури ще бъдат между 13° и 15°C в цялата страна, като в Източна България и...
16.05 | 08:00