Югоизточна Азия трябва да бъде принудена да използва възобновяема енергия 23.02 | 13:44
Държавите трябва да създадат условия, за да се използват богатите ресурси на региона

От бурни реки до вулканична пара - Югоизточна Азия е дарена с пребогати източници на възобновяема енергия. Правителствата на страните от региона обаче не правят достатъчно, за да я експлоатират, заявиха експерти и активисти.
Има частни фирми, които искат да инвестират във възобновяеми източници, което ще спомогне да бъдат овладени климатичните промени. Намеренията на бизнеса обаче са възпрепятствани от политики, които поддържат зависимостта на района от традиционните енергийни източници като въглища и петрол, допълват активистите.
Страните от Югоизточна Азия са богати на геотермална енергия, на соларна и хидро-енергия, на горива от биомаса, но в впрягането ѝ в производство на електроенергия е по-скъпо от построяването на класически ТЕЦ, предаде АФП.
"Не е въпрос и на липса на капитали", твърдят активисти от WWF от югоизточните азиатски държави. Просто правителствата трябва да накарат компаниите за предоставяне на обществени услуги да купуват енергия, произведена от възобновяеми източници с фиксирани цени на електроенергията за около 10 години, за да се възвърнат средствата на инвеститорите.
Към момента Тайланд има най-големи шансове да се възползва от слънчевата енергия, която да се използва в туризма. Малайзия и Филипините също имат много голям потенциал, коментираха експерти.
Държавата може да подпомогне въвеждането на новите технологии също като намали данъците при производство на енергия от възобновяеми източници и отмени митата при внос на апаратура като вятърни турбини и соларни панели.
Водещи
-
Кирил Петков подава оставка като съпредседател на ПП и депутат
Това обяви лично той (ВИДЕО)
25.06 | 14:06
-
ГИТ с препоръки каква да е температурата в офиса при жегите
Изискванията за микроклимата на работните места през топлия период на закрито са градусите да...
25.06 | 15:01
-
След акцията в СО: Никола Барбутов подаде оставка като зам.-кмет на София
„Всичко в ресора, за който отговарям, ще бъде поставяно под съмнение и ще бъде предмет на...
25.06 | 14:30
Най-четени
-
Сергей Станишев: След 18 години в ЕС много българи вече са видели и меда, и жилото
Той коментира още, че страховете винаги са мощен инструмент за въздействие и за печелене също...
25.06 | 10:45
-
АПИ троши над 18 милиона лева за камери, които дублират тол системата 4
Умишлено несертифициране
25.06 | 10:14
-
С настъпването на горещите летни дни, е важно да се предпазим от топлинен удар
С настъпването на горещите летни дни, е важно да се предпазим от топлинен удар, който може да...
25.06 | 12:00
-
НАП, КЗК и КЗП представят резултатите от проверките на цените 2
"Това си е чиста спекула"
25.06 | 11:15