40 екипа броят водолюбивите птици у нас 14.01 | 07:26
Среднозимното преброяване е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата

Над 200 служители и доброволци на БДЗП организирани в 40 екипа, ще се включат в преброяването на водолюбивите птици. То започва от днес и ще се проведе от 14 до 16 януари.
Среднозимното преброяване е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата, което се провежда едновременно в цяла Европа. За 21-ва поредна година Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и Изпълнителна Агенция по Околна Среда организират Среднозимно преброяване на зимуващите у нас водолюбиви птици.
Тази година Среднозимното преброяване ще обхване над 200 територии, включващи Дунавското и Черноморското крайбрежие, и всички водоеми във вътрешността на страната, където зимуват водолюбивите птици.
Над 200 служители и доброволци на БДЗП и участващите партньори, организирани в 40 екипа, ще обиколят значимите територии в рамките на два дни и ще проследят броя, вида и разпространението на зимуващите у нас водолюбиви птици. Теренната работа стартира на 14 януари 2011 г., петък, в 6.00 ч. сутринта.
Целта на преброяването, което се извършва едновременно в цяла Европа, е да събере точна информация, която служи за оценка на промените в състоянието на популациите на наблюдаваните видове птици, което от своя страна е индикатор за промените в околната среда и последствията от тях за биологичното разнообразие и хората.
Среднозимното преброяване се провежда с световен мащаб от 1967 г. в почти всички Европейски държави. Среднозимното преброяване дава оценка на размера и вида на европейските популации на водолюбивите птици и за състоянието на влажните зони, където те зимуват, голяма част от които са част от екологичната мрежа Натура 2000.
България е предпочитано място за зимуване на редица водолюбиви птици. Сред тях са и световно застрашени видове като червеногушата гъска, малката белочела гъска, тръноопашатата потапница, малкия корморан, къдроглавия пеликан и много други. През студени зими в България зимува до 70% от световната популация на червеногушата гъска и до 40% от европейската популация на голямата белочела гъска. Близо 20 на сто от популацията на малкия корморан прекарва зимата по нашите земи.
Водещи
-
Емил Димитров - Ревизоро: Чака се бедствие и криза, за да може да се усвояват пари
Плевен има достатъчно вода, но местните власти с години игнорираха проблемите, смята бившият...
05.10 | 18:00
-
Meteo Balkans излезе с ново предупреждение: Удря ни още един циклон
Има риск от наводнеия, валежите могат да достигнат до 100 л/кв.м., алармират метеоролозите
05.10 | 17:40
-
Пострадалите при инцидента на ралито край Варна са били в забранен за достъп участък
Това заяви спортният директор на състезанието Планинско изкачване "Аладжа манастир“
05.10 | 17:20
-
В "Елените" още няма ток
Доброволци раздават храна и дрехи на засегнатите от наводнението
05.10 | 16:59
Най-четени
-
Емил Димитров - Ревизоро: Чака се бедствие и криза, за да може да се усвояват пари
Плевен има достатъчно вода, но местните власти с години игнорираха проблемите, смята бившият...
05.10 | 18:00
-
Пуснаха нов участък от АМ "Хемус" за превозни средства до 12 тона
Участъкът е с дължина 10 км
05.10 | 10:20
-
И днес разчистват "Елените" след потопа
В засегнатите от наводнението общини Царево и Несебър остава в сила обявеното бедствено...
05.10 | 11:20
-
Инцидент със загинал и осем пострадали прекрати рали "Планинско изкачване Аладжа манастир“ край Варна
След като е изпуснал завой, състезателен автомобил е минал през мантинелата и се е врязал в...
05.10 | 12:59