Animal Rescue: 10-15 хил. кучета се изхвърлят в София всяка година 15.06 | 09:34
Проблемът, според организацията, е в контрола върху стопанисването

"Некоординирани, недостатъчни мерки, а не законодателни неуредици, са причината за проточването на проблема. Кучетата ни могат да изчезнат от улиците на страната ни за по-малко от 4 години усилена работа" твърдят от Animal Rescue Sofia - организацията, която стопанисва най-големия приют и кастрационен център в България заедно със Столичната община.
Все повече европейски столици, където има проблем с кучетата, преминават към Кастрирай-и-върни, казват от организацията. Те дават за пример работещите програми в Букурещ, Атина, Киев и Истанбул като настояват за контрол над собствениците на животни в града и предградията като посочват ниските бройки регистрирани животни и липсата на база данни за тях като основен проблем.
"В рамките на 10 години кметът Софиянски изби над 100 000 кучета, вписвайки София във всички черни хроники на цивилизования свят. Въпреки това кастрационната програма започна с почти 40 000 кучета на улицата – евтаназията е доказано неработещ метод, колкото и да не им харесва на хората", коментира Стела Райчева. "Кастрацията обаче не е панацея – тя е част от комплекс от мерки, които трябва да бъдат взети, за да изчезнат кучетата от улицата. А именно: строг контрол над собствениците и регистрация на всички животни; сурови санкции за изоставяне на кучета; образователна и информационна програма и т.н." допълва тя.
Между 10 и 15 хиляди нови кучета се изхвърлят в София от дворове и стопанства всяка година – такива са изчисленията, представени от британския експерт Робърт Смит на срещата му с кмета Фандъкова през 2011. Англичанинът, известен с проект намалил бездомните кучета с 90% в северна Румъния по метода Кастрирай-и-върни, беше в София по покана на общината през 2011. Той призова кмета към утрояване на усилията по кастрацията на уличните и дворните животни като препоръча да се работи "като във военна кампания".
"В България няма никакъв контрол върху основния източник на проблема – дворните кучета. Не може във всеки двор да има некастрирано куче, да се изхвърлят бебета по два пъти годишно, а стопаните да не понасят абсолютно никаква отговорност", коментират природозащитниците. "Като потъващ кораб. Изгребваме водата, а не запушваме дупката, откъдето непрекъснато влиза нова!" казаха още от приют Богров.
Водещи
-
Китай обяви, че ще наложи 34% мито върху вноса на всички американски продукти, считано от 10 април
Това е част от поредица ответни мерки след обявения от президента на САЩ Доналд Тръмп „Ден на...
04.04 | 15:30
-
Паркът за мечки в Белица отваря за посетители на 14 април за сезон 2025 година
Мечките в Белица заспиват зимен сън
04.04 | 15:15
-
Кои са необходимите документи за явяване пред ТЕЛК?
Кога може да се обърнете към лекарска консултативна комисия (ЛКК)?
04.04 | 14:59
-
Галъп: ГЕРБ остава първа политическа сила, ДПС-Ново начало са втори
Към началото на месец април 2025 г. ГЕРБ продължава стабилно да води с отчетлива преднина в...
04.04 | 14:15
Най-четени
-
Кристалина Георгиева: Митата на САЩ са значителен риск за глобалните перспективи
Тя добави, че е важно да се избягват стъпки, които биха могли да навредят допълнително на...
04.04 | 10:15
-
Виктория, от лесбийската афера от „Хелс китчън“, е останала без годеник.
Оказва се, че Ивайло не ще и да чуе за нея. Той вече е скрил профила си в социалната мрежа....
04.04 | 11:45
-
Ще ядем ли дълбоко замразено агнешко месо от Нова Зеландия за Великден?
Симеон Караколев: Има препарати, които дават на месото вид като на заклано вчера
04.04 | 10:45