Нашите и италианските младежи най-мързеливи 31.07 | 09:23
Най-активни пък са връстниците им в Холандия и Дания

Младежите в България и Италия са най-мързеливите в Европейския съюз. Такъв извод може да се направи от данните на Евростат за активността и бездействието на хората на възраст между 15 и 24 години. У нас и на Апенините близо 73% от представителите на тази група са икономически неактивни. Средно за 28-те страни членки този процент е 58. Най-добре пък се представят младежите в Холандия, където едва 32.6 на сто не работят, следвани от датчаните с 38%. Като цяло в ЕС бездействащите хора на възраст между 15 и 24 г. са 32.4 млн.
За тези данни обаче си има и логично обяснение – през тези години младите европейци предпочитат да се образоват, а не да работят, отбелязва анализът на Евростат. Има и такива обаче, които желаят да започнат да се трудят, но не успяват да си намерят място или пък изобщо не полагат усилия в тази посока. Сред икономически неактивните млади европейци преобладават жените, които са 16.6 млн. Техните връстници от мъжки пол в това положение са малко по-малко - 15.8 млн. Общо около 28 млн. граждани на ЕС между 15 и 24 години изобщо не се интересуват от това да работят. Други 2 млн. имат такова желание, но не търсят място за реализацията му. Останалите 28 млн. младежи смятат да започнат работа, но на по-късен етап.
Според официалните данни на Националния статистически институт (НСИ) в края на 2014 г. в България е имало малко над 718 хил. млади хора на 15-24-годишна възраст. От тях през миналата година средно образование са завършили близо 53 хил., а студентите са били малко над 270 хил., припомнят от БТА. Което означава, че близо 500 хил. младежи у нас след завършването на средното си образование нито учат, нито работят, показват изчисленията. Общо за Евросъюза за м.г. един от всеки трима икономически неактивни младежи е бил дългосрочно безработен. За България данните показват, че всеки втори е бил се е намирал в това състояние.
Водещи
-
Синоптик от НИМХ: Валежите ще продължат 56 часа
Предупреждение от първа степен - жълт код за интензивни валежи, е обявено за Централна и...
06.10 | 10:45
-
От неделя отпадъците на домакинствата с над 300 хиляди столичани се събират временно от общинското предприятие за третиране на отпадъци
Боклукът ще се събира за две седмици, включително в специални контейнери за строителни...
06.10 | 10:30
-
ChatGPT забавлява деца: Специалистите бият тревога за вредите
„Дойде ми като предупреждение да съм по-внимателен с тези неща“
06.10 | 10:15
-
На 6 октомври Православната църква почита св. апостол Тома
Апостол Тома – от съмнение към вяра
06.10 | 09:45
Най-четени
-
Четвърти ден след водното бедствие в „Елените"
„Стана ясно, че размерите на човешките алчност и глупост са безгранични”, добави ученият.
06.10 | 09:30
-
Поставяне на противогрипни ваксини препоръча специалистът по инфекциозни болести проф. Атанас Мангъров
По думите му всяка година грипът е такъв, какъвто се случи - не може да бъде предвиден.
06.10 | 09:15
-
Дъжд и облци в цялата страна
Максималните температури ще бъдат между 10° и 15°, в източните райони - до 18°-20°, в София -...
06.10 | 08:00