Бъдещето е на соларните клетки от полимери 05.07 | 10:34
Технологията на ултратънките полимери за печат може да доведе до сериозно развитие в сектора

В ново изследване учени обявиха значителен напредък в технологията на създаване на соларни клетки от полимери, който обещава да направи производството на панели много по-евтино и удобно от това на силициевите им аналози, информира PhysOrg.com.
Изследователите показали нагледно, че дори сравнително простият метод на залепване на гъвкави слоеве соларен нанополимер върху големи повърхности (подобно на самозалепващо се фолио) може да доведе до създаването на панели с голяма ефективност.
За целта на изследването специалистите от университетите в Шефилд и Кеймбридж използвали неутронния източник ISIS и Диамантения синхотрон в лабораторията "Ръдърфорд Апълтън" в Оксфордшир.
Големите предимства на пластмасовите (полимерни) соларни клетки са ниските им цени за производство в големи количества и инсталиране в сравнение с традиционните силициеви соларни клетки.
Проучването показало, че когато сложна полимерна смес се намаже върху дадена повърхност, различните по вид молекули се разделят съответно в горния и долния край на слоя по начин, който увеличава ефективността на получените соларни клетки.
Ако се усъвършенства, методът може да доведе до производството на изключително евтини соларни панели в големи количества, тъй като ще отпадне нуждата от сложни и скъпи методи на производство на специфичната полупроводникова наноструктура в клетките.
В случая ще могат да бъдат използвани дори техники, използвани в печата за произвеждане в големи обеми на филми с дебелина от 60 нанометра. Те ще бъдат над хиляда пъти по-тънки от човешки косъм. Така този тип соларни панели ще могат да бъдат печатани подобно на вестници в големи тиражи.
И в момента се произвеждат продукти, при които се използва този тип технология. За да се увеличи тяхното използване обаче, технологията им трябва да се направи по-ефективна.
Към момента ефективността на полимерните соларни клетки е между 7 и 8 процента. Следващата стъпка е да се направят клетки, които са с ефективност от над 10%, за да бъде тяхното използване икономически обосновано.
Водещи
-
Затварят Айфеловата кула заради жегите
Посещенията на 1-ви и 2-ри етаж остават възможни
01.07 | 16:14
-
Отпаднаха проверките на границата между България и Румъния
Това съобщи областният управител на Русе Драгомир Драганов
01.07 | 16:01
-
НЗОК: Безплатни антибиотици за деца до 7-годишна възраст - от идната седмица
Здравната каса и всички нейни договорни партньори продължават усилената работа по разширяване...
01.07 | 15:30
Най-четени
-
Скачат заплатите с 15 % в този сектор
По думите му, не става въпрос за криза, търсенето остава, но бизнесът се е научил да планира.
01.07 | 11:30
-
Пазарът на имоти: Реалност срещу възможности
Заплата срещу ипотека: Мисията "първи дом"
01.07 | 09:59
-
От 1 юли влиза в сила увеличението на пенсиите според Швейцарското правило
Всички пенсии се увеличават с 8,6%.
01.07 | 10:14