Лекарство изтрива лошите спомени 28.05 | 15:00
Химикалът метирапон дава надежда на хората, страдащи от пост-травматичен стрес
Лекарството метирапон намалява способностите на мозъка да презаписват негативните емоции, извиквани от болезнени спомени в миналото, сочи изследване на екип от университета в Монреал в центъра за изучаване на стреса.
Новото вещество подлага на сериозно изпитание теорията, че спомените не могат да бъдат модифицирани след като веднъж вече се съхранят в паметта, информира сайтът Machine Like Us.
Метирапонът е лекарство, което значително намалява нивата на кортизола - хормона на стреса, който играе важна роля при извикването на спомени, обяснява ръководителят на изследванията Мари-Франс Марин. Оказало се, че манипулирането на количествата на кортизол по време на формирането на новите спомени или припомнянето на старите може да намали негативните емоции, които се асоциират с тях. По този начин можем да влияем на паметта в дългосрочен план, заявяват изследователите.
В изследването са участвали 33 души, които трябвало да научат история, съставена от събития с неутрален и негативен емоционален заряд. Три дни по късно те били разделени на три групи – участниците в първата получили еднократна доза метирапон, втората – двойна доза, а на третата било дадено хапче с плацебо ефект. След това участниците били помолени на запаметят историята.
Възможността на паметта им била изпитана след четири дни, през които лекарството действало. Резултатите показали, че хората в групата, които са получили две дози метирапон са били с намалена емоционална реакция при припомнянето на негативните части от историята, докато подобно емоционално обезценяване не било наблюдавано при неутралните спомени. За изненада на учените това състояние се запазило и когато нивата на кортизол се възвърнали към нормалното.
Изследването дава надежда на хората, които страдат от синдроми като пост-травматично стресово разстройство, да "изтрият" най-болезнените моменти от тях.
Една от главните пречки пред терапията е фактът, че метирапонът вече не се произвежда в комерсиални количества. Въпреки това откритията са много обнадеждаващи по отношение на бъдещото клинично лечение на тежките психически състояния, свързани със стреса, обясняват учените.
Водещи
-
Средната пенсия у нас стигна 865 лева към края на септемвр
Данните сочат още, че след актуализацията на пенсиите от 1 юли средната се е вдигнала със 100...
29.11 | 18:00
-
Какво трябва да се знае за медицинските изделия?
Пациентът ли получава парите за медицинското изделие, което му е необходимо?
29.11 | 17:40
-
Израел и Хизбула се обвиняват взаимно в нарушение на примирието, влязло в сила преди два дни
Четири израелски танка навлязоха в западната част на ливанско гранично село.
29.11 | 17:20
-
Осмият опит за избор на председател на 51-ото Народно събрание се оказа неуспешен ОБЗОР
Днес народните представители издигнаха общо три номинации. Тези на Петър Петров от...
29.11 | 16:40
Най-четени
-
Депутатите ще направят осми опит за избор на председател на НС
При последното гласуване вчера на Силви Кирилов не достигнаха три гласа, за да оглави...
29.11 | 09:59
-
Предизвикателството Big Brother приключи за Атижа
Тя отговаря на всички важни въпроси в подкаста „Голямата сестра“
29.11 | 09:40
-
Таксиметровият протест към момента се замразява
Що се отнася до информацията за готвена блокада на цялата държава по Коледа, инж. Ризов увери:...
29.11 | 13:00