Марсианската почва се оказа гигантска атмосферна помпа 02.12 | 13:38
Физици провели експеримент на Земята, който имитирал условията на Червената планета

Ниското налягане в марсианската атмосфера и особеният механичен състав на марсианската почва са ги превърнали в гигантска въздушна помпа и филтър, твърдят физици в статия, публикувана в сп. Nature Physics.
Преди около 4 млрд. години Марс е бил топла и влажна планета, а налягането на въздуха при неговата повърхност е било съпоставимо с атмосферното налягане на Земята.
С времето Марс е загубил голяма част от атмосферата си и се е превърнал в студена и суха пустиня. Сега налягането на атмосферата там е 100 пъти по-малка от това на Земята.
Учените от университета в Дуисбург са изследвали размерите на частиците в марсианската почва, тяхната форма и химичния им състав. Те са обърнали внимание, че типичните размери на порите в почвата на Марс съответстват на разстоянието, което газовите молекули могат да прелетят по права линия, без да се сблъскат с други частици.
Това съотношение е крайно важно за учените, тъй като при ниско налягане на газа такива пори се превръщат в своеобразни помпи, "засмукващи" молекулите на газовете благодарение на разликата в температурите на повърхността на Марс и в дълбочината на почвата.
Физиците са провели експеримент на Земята, като изхвърлили контейнер с "марсианска" почва от кула и наблюдавали съдържанието му с камера, което им позволило да имитират условията на Червената планета в продължение на 9 секунди.
На база на получените данни изследователите са построили модел на горните слоеве на марсианската почва, опитвайки се да оценят обема на засмуквания въздух и да разберат на каква дълбочина прониква той и къде изчезва. Оказало се, че въздухът на Марс ще се засмуква от неговата почва в тъмните участъци на местностите и ще прониква на дълбочина пет-шест сантиметра.
Голяма част от такива молекули ще се връщат обратно в атмосферата в осветените и нагрети области от почвата, но част от тях ще остава под повърхността. Според учените този процес прави Марс уникална планета, чиято почва се явява гигантски филтър и помпа, допълва РИА Новости.
Водещи
-
Производителите: Торовете не трябва да са в списъка със стоки с висок фискален риск
Земеделци се обявиха срещу наредба на НАП
04.05 | 15:30
-
След развода: Юлиян Константинов живее с 15 години по-млада от него жена
Константинов не говори за личния си живот и ревностно крие връзката си със Силвия
04.05 | 15:15
-
Над 200 тона вносно агнешко залива пазара за Гергьовден
Съпредседателят на Национална овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) Симеон Караколев посочи,...
04.05 | 15:00
-
Миризливки по прането, пердето и нервите ни: Има ли спасение?
Откъде идват и защо не си ходят?
04.05 | 14:45
Най-четени
-
Връзка от най-важната подправка за Гергьовден е само левче
По Великден на места имаше спекула и цените в магазините и по пазарите скочиха. Как е сега и...
04.05 | 09:59
-
Най-новият писък на модата е зрелостниците да карат скромна вечер с роднини, а след това - екзотичен воаяж
Модни тенденции при абитуриентските рокли
04.05 | 09:45
-
Промяна на движението в София заради честването на Деня на храбростта
При изпълнението на националния химн по време на парада ще бъдат изпълнени 20 артилерийски...
04.05 | 11:15