Микроби процъфтяват на най-сухото място на Земята 24.02 | 18:12

Учени се натъкнаха на микробен „оазис“, разположен на два метра под повърхността на пустинята Атакама

От iNews.bg

На два метра под повърхността на чилийската пустинята Атакама – най-сухата пустиня на Земята – се крият своеобразни "оазиси" от микроорганизми. Испано-чилийска група от изследователи се натъкнала на благоденстващите колонии от бактерии, живеещи в свръхсолените подпочвени пластове на два метра под жарката повърхност на Атакама, съобщава сп. Astrobiology.

Откритието е направено с помощта на SOLID – детектор, способен да открие следи от живот в среда, за която се предполага, че се среща под повърхността на Марс.

Откритите бактерии принадлежат към надцарство "археа". В него влизат примитивни микроорганизми, които не разполагат с клетъчно ядро или огранели (митохондрии, рибозоми и пр.).

"Нарекохме откритието си "микробиологичен оазис", тъй като тук микроорганизмите се развиват в хабитат, богат на каменна сол (халит) и други високо хигроскопични съставки, които абсорбират водата", обяснява Виктор Паро, изследовател от испанския център по астробиология (INTA-CSIC) и координатор на проучването.

Нещо повече, субстратите, в които живеят микробите, благоприятстват разтопяването на повърхността на солите. Това означава, че те могат ефективно да поемат ограничената влага от сухия пустинен въздух, която да се кондензира върху повърхността на солните кристали. Тези тънки водни филми с дебелина от едва няколко микрона осигуряват благоденствието на бактериите.

Като цяло откритите видове не се отличавали от тези, живеещи при сходни условия на други места на Земята. Единствената им странност, която впечатлила учените, била, че бактериите били открити на места, в които нямали достъп до слънчева светлина и кислород.

За провеждането на проучването учените използвали инструмента SOLID (от Детектор за следи от живот – Signs of Life Detector). Детекторът е създаден с цел откриването на следи от живот на Марс при бъдещи мисии.

В основата на SOLID стои биочип, включващ 450 антитела, с чиято помощ могат да се открият биологични различни материали – захари, аминокиселини и нуклеотиди (градивните елементи на ДНК).

Системата позволява автоматизираното вземане, инкубация и анализ на пробите на Марс. В края на процеса тя дори може да направи снимки на резултатите от анализа си, които са бъдат изпратени на Земята. На тях с блестящи точки ще бъде означено присъствието на евентуално откритите марсиански микроорганизми или биологични съединения.

Най-четени