Мобилните телефони алармират за земни трусове 30 секунди по-рано 02.03 | 10:00
У нас учените в БАН извършват денонощни наблюдения чрез 40 станции разположение на територията на цялата страна, данните от тях публикуват в интернет страницата на института и те са достъпни за всеки

Земетресенията не могат да бъдат предсказани, въпреки напредналите технологии и желанието на много хора, коментира за Радио Варна доц. Пламена Райкова, сеизмолог от Института по геофизика, геодезия и география към БАН.
Няма как учените да знаят на 100% кога точно ще се реализира земетресение и каква сила и енергия ще се освободи от този разлом, защото това явление е непредсказуемо, каза още тя. Затова в държави с изявена сеизмичност, като Япония, се залага повече на антисеизмичните конструкции при строителството и обучението за реакция на хората, за да се опазят възможно най-много човешки животи и да има възможно най-малко материални щети.
Доц. Пламена Райкова посочи, че в операционните системи на мобилните телефони има вградени приложения, които предупреждават за земетресения от 5 до 30 секунди преди човек да усети труса. Самата тя ползва приложението на личния си телефон. То обаче не предсказва земетресенията така, както би ни се искало – да знаем примерно предварително два дни, категорично заяви сеизмологът.
Полезно е с това, че човек може да реагира както прецени, че е най-добре за него и ако желае да се евакуира от сграда, за краткото време преди да усети труса. По същия начин в Института по геофизика, геодезия и география към БАН се задействат системите за предупреждение, но не може да се бие тревога непрекъснато при всяко включване на уредите, защото в повечето случаи може да се допринесе за повече паника, заяви доц. Райкова пред БНР.
По нейните думи към момента сеизмичната обстановка в България е сравнително спокойна, а регистрираните земетресения тази година говорят за слаба сеизмична активност по нашите земи. Земетресенията в Турция ще продължат и повече от година, коментира ситуацията там доц. Пламена Райкова и това не трябва да ни плаши, защото е един съвсем естествен процес.
У нас учените в БАН извършват денонощни наблюдения чрез 40 станции разположение на територията на цялата страна, данните от тях публикуват в интернет страницата на института и те са достъпни за всеки, който желае да ги използва.
Водещи
-
Актрисата Диана Димитрова отговори на колегите си от "Откраднат живот"
Ето какво написа по този повод екранната д-р Зорница Огнянова:
27.03 | 16:51
-
Russ Millions пристига за първото си участие в София
Най-горещото име на британската рап сцена ще бъде хедлайнер на SOLAR на 12 април
27.03 | 16:42
-
Чалга гилдията изрази огромната си подкрепа към певицата Мария
В момента Мирослав – мъжът на певицата, е под домашен арест
27.03 | 16:45
-
Какво можем да направим, за да намалим ефекта от инфлацията?
С колко се обезцениха спестяванията ни в банка?
27.03 | 16:30
Най-четени
-
КАТ ще отнема повече точки, ето какви ще бъдат глобите от утре
За превишаване на скоростта с над 50 километра в населено място ще се отнемат 18 точки
27.03 | 08:16
-
Зеленски се закани люто на Русия и показа какъв ад се е случил в Славянск ВИДЕО
Врагът трябва да знае: Украйна няма да прости мъченията на народа ни, няма да прости тези...
27.03 | 13:02
-
3 пъти по-скъпи плодове чакат този сезон в Кюстендилско
Заради скъпото напояване и лошите метеорологични условия, основно сланата по овощните...
27.03 | 11:22