Муха вдъхновява създаването на суперантени 01.03 | 13:31
Прецизният слух на насекомите вдъхновява учени за нов подход при направата на висококачествени микро антени
Ormia ochracea е малка паразитна муха, известна със своята силно развита способност за локализиране на източниците на звук. Мухата е способна открие щурец по звука, който издава от далечно разстояние, и след това да го превърне в гостоприемник за своите яйца и ларви.
Уникално прецизната система за улавяне на звуците, разположена в телцето на мухата, е вдъхновила изследователи от университета Уисконсин-Мадисън да работят над създаването на миниатюрни антени, чиито качества са сравними с тези на гигантските предаватели, пише PhysOrg.
За да бъде дадена антена ефективен излъчвател/предавател при на дадена честота на вълната, размерът й трябва да бъде сравним с дължината на вълната. Затова създаването на апаратура с по-малки размери от тези на дължината на вълната е трудна задача за конструкторите.
Тези физически граници правят малките антени не особено ефективни и работещи в малък честотен диапазон. В допълнение много приложения, като сателитната телевизия и радарите се нуждаят от антени, които могат да открият сигнали от специфични посоки.
За да намерят решение на проблема учените се заели да изследват биологичните антени, създадени от природата. Първо те разучили слуховия апарат при човека, а след това тези на по-дребни животни като мишки и насекоми.
При голяма част от изследваните животни системите за улавяне на звуците се оказали далеч по-съвършени от всичко, измислено от човека. Оказало се, че някои насекоми като въпросната муха Ormia ochracea могат да чуват толкова добре, колкото и човека, въпреки многократно по-малките си размери и близостта на отделните слухови органи един до друг.
На основа проучванията си учените създали концептуален модел на антена, която притежавала част от качествата на биологичните си аналози. На този етап обаче те все още не са напълно наясно с взаимодействията, които се случват в миниатюрните слухови апарати на мухите и следователно не знаят как да ги пресъздадат.
Разработеният от учените прототип е способен да различава сигнали от различни посоки. Усъвършенствана, един ден тази технология би била много полезна при направата на по-ефективни клетъчни телефони, потребителски електронни приложения, както и при нови радарни системи, а миниатюрните антени ще придобият качествата на сега използваните гигантски аналози, смятат учените.
Водещи
-
Ураганен вятър събори покриви и дървета в Перник
01.12 | 18:00
-
Боршош: Конструкцията на коледната елха на София е опасна
Той е изпратил сигнал до кмета на София и до главния архитект
01.12 | 17:20
-
Печалбата на банките удари 3 млрд. лв.
показват данните на Българската народна банка (БНБ) към края на октомври
01.12 | 17:00
Най-четени
-
ДСБ официално предложи на партньорите да издигнат Атанасов за шеф на парламента
От националното ръководство излязоха с позиция
01.12 | 10:40
-
Попфолк звездата ДесиСлава слага край на музикалната си кариерата
Новината съобщи самата тя в социалките
01.12 | 11:40
-
Желязков: Единственият баланс е Атанасов да е председател на НС, а Борисов – премиер
Той коментира и дали ще върнат първия мандат празен
01.12 | 14:00
-
Блудната снаха на Аня Пенчева се върна при сина й
01.12 | 13:40