НАСА ще се бръкне с 1,5 млрд. долара за мисията Марс 2020 10.07 | 14:31

Нов марсоход ще търси признаци на живот на Червената планета

От Антония Михайлова

Американските специалисти са формулирали концепцията на мисията на автоматичния апарат, който се планира да бъде изпратен на Марс през 2020 година от НАСА.

Според информация на пресслужбата на космическата агенция целите и задачите на дадената мисия са очертани в 154-страничен доклад, подготвен от 19 американски учени и инженери. НАСА е формирала тази група специалисти през миналия януари, съобщава ИТАР-ТАСС.

На Марс за 1,5 млрд. долара

Според доклада новият марсоход трябва преди всичко да се заеме с търсенето на "признаци на минал живот (на Червената планета), ако е имало такъв", да събере и съхрани значително количество различни образци "за последващо връщане на Земята", "да демонстрира (ефективността на) технологиите, които ще се използват в бъдещи изследвания на Марс с помощта на роботизирани и пилотирани мисии".

През декември м.г. ръководителят на НАСА Чарлз Боулдън обяви, че новият апарат ще бъде създаден по тип на американския марсоход Curiosity, който продължава успешното си изследване на Червената планета. Този проект ще стане важна част от многогодишната американска програма за изучаване на Марс. Главната й цел е пилотиран полет до Марс, който е набелязан за 30-те години на ХХI век.

За оборудването на новия марсоход НАСА ще използва резервни части, останали от създаването на Curiosity. Според замисъла на конструкторите апаратът ще бъде снабден с по-точни научни уреди и усъвършенствана система за кацане. По предварителни оценки американската космическа агенция ще се бръкне с 1,5 млрд. долара за мисията.

САЩ планират също през 2016 г. да изпратят автоматична сонда за изучаване на марсианската атмосфера. Американците ще вземат участие в проекта "ЕxoМаrs" на Европейската космическа агенция и Роскосмос. В началото на миналата година НАСА излезе от него по финансови причини, но обеща да предостави научно оборудване за европейската автоматична станция и марсохода, които ще започнат своите мисии през 2016 и 2018 г.

Ами Curiosity?

Curiosity започна работа на Червената планета през август 2012 г. Апаратът разполага със 74-килограмова научна лаборатория, натъпкана с различни уреди, с които той изучава образци от повърхността на Марс.

Предстои Curiosity да работи в кратера Гейл две години. Главната цел на тази експедиция е опит да се открие съществували ли са някога на Марс условия за зараждането на живот в една или друга форма. Проектът струва 2,5 млрд. долара на НАСА.

Водещи

Най-четени