Нов рекорд при предаването на данни 15.12 | 07:17
Международен екип успя да достигне скорост от 186 гигабита в секунда в двете посоки

Международен екип от изследователи постави нов световен рекорд за трансфер на данни, отваряйки вратата към следващо поколение високоскоростни мрежови технологии, съобщават от Калифорнийския технологичен институт (Caltech).
По време на конференцията SuperComputing 2011 г., която се проведе в Сиатъл в средата на ноември, международен екип от учени успя да достигне обща скорост на предаване на данните в двете посоки от 186 гигабита в секунда (Gbps) по WAN мрежа. Тази скорост позволява трансфера на 2 млн. гигабайта информация на ден, което е равно на близо 100 хил. пълни Blu-ray диска.
С новото постижение учените успяват да подобрят значително предишния рекорд от 119 Gbps от 2009 г.
В международния проект участват физици, работещи с високи енергии, компютърни специалисти и мрежови инженери от ЦЕРН, Калифорнийския технологичен институт, Университета в Мичиган и др. Според тях пробивът им ще доведе до откриването на нови начини за транспортиране на непрекъснато растящите количества данни, които се пренасят по глобалните мрежи от оптични влакна.
Тези нови методи са необходими за създаването на следващо поколение мрежови технологии, които ще имат нива на трансфер между 40 и 100 Gbps. Очакванията са те да бъдат създадени през следващите няколко години.
Бързият трансфер на данни е от ключово значение и за справяне с невероятните по обем количества информация, идващи от Големия андронен колайдер (ГАК) на ЦЕРН – гиганския ускорител на частици в Швейцария, с който физиците се надяват да открият нови частици и да разберат по-добре същността на материята, времето и пространството.
От пускането на ускорителя през 2008 г. е била получена информация с обем от над 100 петабайта (или 4 млн. Blu-ray диска). Тя е предадена, обработена и складирана посредством глобална мрежа от 300 изчислителни центъра. Очакванията са трансферът на данните да се повиши хилядократно, след като физиците увеличат броя на сблъсъците и повишат мощността на ускорителя.
Новата технология за пренос на данни ще позволи в бъдеще тези астрономически масиви от данни да бъдат пренасяни в рамките на часове до всяка точка на света, обясняват нейните създатели.
Водещи
-
Проф. Малинов: След трагични инциденти отговорните лица трябва автоматично да подават оставка
Според политическия анализатор Георги Харизанов оттеглянето е морален акт на поемане на...
09.04 | 14:10
Най-четени
-
Парламентът ще промени съставите на постоянните комисии
Парламентът ще избере и секретари на Петдесет и първото Народно събрание. Предстои и първо...
09.04 | 09:30
-
ПП-ДБ иска: 6 месеца затваряне на заведения за пушене на всякакви цигари, включително електронни
Ето и основнатта част от предложението:
09.04 | 09:59
-
От "Продължаваме Промяната" призоваха шефа на АПИ да си подаде оставката 2
"Призоваваме министъра на регионалното развитие Иван Иванов да освободи незабавно председателя...
09.04 | 09:15
-
Бойко Борисов заяви, че ТОЛ системата е ефективен инструмент, който може да дисциплинира водачите
„Позицията на ГЕРБ е, че ТОЛ системата може да дисциплинира водачите - и скорост, и товари, и...
09.04 | 11:00