Откриха люлка на 70 хиляди звезди 27.05 | 10:00

От Антония Михайлова

Космическият телескоп "Спицър" е открил най-плътния космически облак, в който според учените вече са започнали процеси по раждане на звезди. На сайта на НАСА се съобщава, че облакът има дължина около 50 светлинни години и в него може да се формират около 70 хиляди звезди.

Според астрономите тези звезди се отнасят към класа на най-масивните – те са почти 20 пъти по-големи от Слънцето. Температурата на тяхната повърхност може да достига 30 000 градуса по Целзий. Такива звезди рано завършват своя живот и се взривяват в свръхнови. Тежките космически светила се явяват един от основните източници на тежки елементи във Вселената.

Космическият облак сега е тъмен и практически не изпуска навън собствено вторично инфрачервено лъчение. Но тази ситуация ще се променя в процеса на раждане на звезди и облакът ще засияе с ярка светлина.

Звездите, които се раждат в открития облак, се отнасят към спектралния клас О. Учените още не са изяснили как се раждат такива обекти. Сега астрономите могат да анализират и наблюдават раждането на звездите в облака и така да изяснят механизма на образуване на масивни звезди.

 

Водещи