Пречистват водата със слънчева светлина 13.01 | 10:11
Ново устройство използва слънчевите лъчи
Една от големите пречки пред производството на чиста питейна вода от отпадъчни води бе свързан с големите технологични разходи за премахването на замърсителите. Днес вече съществува решение на този проблем. Специалисти от Американският физичен институт създадоха комбинирана пречиствателна технология, която обещава да революционизира сектора, пише nanotechwire.
В статия в сп. Biomicrofluidics, създателите на новата системата обясняват как тя комбинира две различни технологии и премахва замърсителите от водата с помощта на най-евтиния възможен енергиен ресурс – слънчевата светлина.
Устройството комбинира в себе си микрофлуидиката, използвана за транспортиране на водата през миниатюрни каналчета и фотокатализата, използваща слънчевата светлина за разграждане нечистотиите. Тези две технологии се обединяват в науката за т.нар. оптофлуиди.
С тяхна помощ американските учени създават т.нар. планарен микрофлуиден реактор. Устройството е с правоъгълна форма и е конструирано от две стъклени плочи, покрити с титанов диоксид – активната съставка в много от слънцезащитните лосиони.
При излагане на слънчева светлина титановият диоксид освобождава електрони, които реагират със замърсителите във водата и ги разграждат до безвредни вещества. По-голямата повърхнина на микрореактора повишава капацитета на уреда тъй като улавя по-големи количества слънчева светлина.
Учените се надяват в скоро време да създадат достатъчно голям прототип, който да може да пречиства 1000 литра вода на час.
Водещи
-
Елен Колева се сбогува с Калин Терзийски с трогателни думи
Това тя направи в социалните мрежи
24.01 | 16:00
-
Седмичен хороскоп от понеделник
Ето какво можете да очаквате от 26 януари до 1 февруари 2026 година
24.01 | 14:30
Най-четени
-
Край на смяната на левовете в евро в чейндж бюрата
Това става ясно от изменения в наредбата, публикувана в Държавен вестник
24.01 | 10:00
-
България внася 9 пъти повече зеленчуци и 5 пъти повече плодове, отколкото изнася
Само за първите осем месеца на миналата година у нас са влезли над 68 хиляди тона домати,...
24.01 | 11:00
-
НА ЖИВО Фестивалът "Сурва" в Перник
24.01 | 10:39