Роботи-хирурзи ще плуват в кръвта ни 23.02 | 18:00
Създадоха миниатюрни устройства, които се захранват от разстояние и могат да плуват насочено в кръвния поток
Един ден личният ви лекар може да се обърне към вас и да ви каже "Погълнете два робота-хирурзи и ми се обадете на сутринта, за да ви прегледам как е миналата операцията". Ако този ден настъпи, ще трябва да благодарите на учени като проф. Ада Пуун – електроинженер от Станфордското училище по инженеринг.
По време на Международната конференция на тема твърдотелни вериги (ISSCC) Пуун представи миниатюрно, дистанционно захранвано, самозадвижващо се медицинско устройство, способно да се движи по контролиран начин във флуид и по-специално в кръв. Със създаването на подобна технология възможността да поглъщаме роботи хирурзи, които да ни оперират почти безкръвно, вече не е част от научната фантастика.
Проф. Пуун разработва набор от медицински устройства, които могат да се имплантират или инжектират в човешкото тяло и да се захранват с радиовълни от външен източник. Те могат да се използват за всякакви медицински цели – от диагностика и следене на състоянието до хирургически намеси.
Част от тези нови устройства – сърдечни сонди, сензори за химикали и налягане, кохлеарни импланти, пейсмейкъри и лекарствени помпи, ще бъдат разположени неподвижно в тялото.
Други обаче ще могат да се движат по кръвоносните пътища и да доставят лекарства, да правят анализи и дори да отстранява тромби (кръвни съсиреци) или да почистват склерозиралите артерии от натрупаната по тях плака.
От десетилетия учените обсъждат възможността за създаването на подобни миниатюрни роботи-хирурзи. Досега развитието на метода бе спъвано от както в последствие се оказа погрешното предположение, че тези устройства няма как да се захранват от разстояние с радиовълни.
Учените смятали че тъканите на тялото не могат пропускат късите радиовълни, а дългите вълни (които също носели достатъчно количества енергия) се нуждаели от приемателна антена с диаметър няколко сантиметра, която няма как да се постави в тялото.
Проф. Пуун обаче решила да направи отново теоретичния анализ, който спирал създаването на минироботоите. Тя изненада установила, че анализът на колегите ѝ е погрешен и че човешките тъкани всъщност пропускали къси радиовълни, които могат да захранват роботи с площ на антената от само два квадратни милиметра. Това откритие направило създаването на минироботи възможно на практика.
Според Ада Пуун технологията все още е далеч от съвършенството. "Съществуват големи възможности за подобрението ѝ и трябва да бъде свършена още много работа преди тези устройства да станат готови за реално медицинско приложение. За първи път от десетилетия възможността за пробив изглежда по-близка от всякога", коментира Пуун.
Водещи
-
Европа губи политическо водачество и се превръща в бюрократичен център
"Изчезва онази роля на Европа, която тя е поела още от Просвещението - да определя...
16.11 | 18:00
-
Стартира подписка за референдум дали България да стане президентска република
Това обяви бившият депутат от БСП в 44 Народно събрание Красимир Янков
16.11 | 17:00
Най-четени
-
Терзиев: Изключително доволен съм от първата година на мандата си
По думите на столичния кмет София не е била в застой
16.11 | 12:00
-
Радев: България и Азербайджан имат потенциал за дългосрочни партньорства
Българският президент посети Баку за участие в 29-ата сесия на Конференцията на страните по...
16.11 | 11:00
-
Психичноболни сеят страх в центъра на София
Актрисата Весела Бабинова срещнала един, свекърва й - друг
16.11 | 14:30
-
Пеевски: Чакъров и всички самоотлъчили се са изключени от ДПС, аз съм единственият лидер
Той каза още, че в парламента никой не мисли за народа, а само за своите интереси
16.11 | 16:40