Слънчев самолет извършва околосветско пътешествие (ВИДЕО) 09.03 | 10:30
Solar Impulse 2 ще преодолее 35 000 км за пет месеца
Самолетът на слънчеви батерии Solar Impulse 2 започна своя околосветски полет от Абу Даби, предаде NBC News, като цитира един от организаторите на полета Андре Бошберг. Както се очаква, за пет месеца летателният апарат ще преодолее 35 000 километра.
Самият Боршберг е на щурвала по време на рекордния полет. Ще го сменя втори пилот – швейцарецът Бертран Пикар.
Смята се, че маршрутът на самолета ще премине от Абу Даби към Оман, оттам към Индия и Китай. След това прелетът ще продължи над Тихия океан, САЩ и европейски страни. Апаратът няма да навлиза във въздушното пространство на Русия, а по време на полета по маршрута ще бъдат извършени 12 кацания.
Първият самолет от серията – Solar Impulse, беше представен през 2009 година. Основната цел на проекта е използването изключително на слънчева енергия за полета. Теоретично самолетът може да се намира денонощно във въздуха, тъй като излишъкът от слънчева енергия, получен през деня, се натрупва в система кондензатори, които може да се използват при нощни полети.
Solar Impulse 2 е подобрен вариант на първия образец. Представянето му се състоя точно преди година – на 9 март 2014 г. За това време самолетът премина редица изпитания. Размахът на крилата му е 72 метра, теглото – около 2,3 тона.
На самолета са разположени 17 000 слънчеви акумулаторни батерии, от които се задвижват четирите електромотора на въздушното тяло. Самолетът може да поддържа скорост от 140 км в час. Кондензаторите могат да поддържат апарата на височина 8500 метра цяла нощ.
Водещи
-
Нападнаха и пребиха кмет на павликенско село заради акт за незаконно изхвърлени отпадъци
За незаконно изхвърлените отпадъци на нарушителя ще бъде наложена глоба, която според...
03.11 | 17:40
-
Бедствено положение е обявено в горнооряховското село Поликраище заради зачестили проблеми с водоснабдяването
Бедственото положение, обявено днес със заповед на кмета, е за неопределено време за...
03.11 | 17:20
-
Повече от 360 000 българи работят и след пенсия
„Не съм целял това и не доближавам тези 300 лева. Трудовото възнаграждение ми е малко и...
03.11 | 16:56
-
Евростат: България е сред държавите в ЕС с най-висок дял на работещи в риск от бедност
Евростат: Рекордна заетост в ЕС, над половината региони вече постигнаха целта за 2030 г.
03.11 | 16:30
Най-четени
-
Данък "дивидент" ще се увеличи от 5% на 10%, за да се спре сивата икономика
Няма да се увеличава допълнително пенсионната възраст, освен планираното с решението от преди...
03.11 | 09:59
-
Майките ще получават 675 лева, ако се върнат на работа през втората година
Ръст на минималната заплата и пенсиите
03.11 | 11:30
-
Къде се строят най-много нови сгради у нас?
Най-голям брой разрешителни за строеж на нови жилищни сгради са издадени в областите Пловдив -...
03.11 | 14:30