Спасиха живота на бебе с пластмасова трахея 23.05 | 18:27

Шината е изработена с лазерен триизмерен принтер

От Елица Елефтерова

Шина за бронх от пластмасови частици направиха американски лекари за пръв път, за да спасят живота на бебе, чието дишане спираше почти всеки ден, съобщи AP. Спасителната трахея е направена с лазерен триизмерен принтер

Малкият Каиба се е родил с дефектен бронх, който непрекъснато колабирал и така спирало дишането му, а често и сърцето му. Лекари от Мичиган, които разработвали изкуствени шини за въздушни пътища, но още не били изпробвали авангардната терапия, решили да я използват за него, съобщава БТА. 

Когато му е поставена шината, Каиба е бил на три месеца. Откакто се е прибрал вкъщи преди една година, невръстният пациент не е имал нито една криза.

Пластмасата е специална и за три години ще се разгради. През това време около нея трябва да се образува здрава тъкан. Независими експерти са се изказали въодушевено за потенциала на триизмерното принтиране за създаване на човешки части.

"Това е бъдещето", каза д-р Робърт Уедърли, педиатър от университета на Мисури в Канзас. Досега трахеи са трансплантирани само на няколко души, обикновено пострадали от рак.

Най-четени