Стига бе! Имплантираха успешно вагина 11.04 | 15:03
8 г. след поставянето им функционират нормално и момичетата заявили, че са правили удовлетворителен секс
Учени за пръв път успяха да реконструират ноздри и вагина, като използваха нови биологични тъкани, създадени въз основа на клетки от самите пациенти, сочат резултатите от две изследвания, цитирани от световните информационни агенции.
Технологията е експериментирана върху петима пациенти в Швейцария, засегнати от рак на кожата в областта на носа. Една година след хирургичната интервенция петимата пациенти са удовлетворени от появата на реконструирани ноздри и способността си дишат. Няма данни за нежелан страничен ефект.
За целите на експеримента екип под ръководството на проф. Иван Мартин от университета в Базел отнел фрагменти от хрущялни клетки от носната преграда у пациентите. Клетъчните фрагменти били накарани да се делят в лабораторна среда с помощта на фактори на растежа.
4 седмици по-късно учените създали 40 пъти по-голямо количество хрущялни клетки в сравнение с отнетите в началото на изследването. Това им позволило да реконструират носа на нивото на ноздрите у петимата пациенти на възраст между 76 и 88 години, без да прибягват до трансплантация на хрущяли.
При тези трансплантации хрущял обикновено се отнема от носната преграда, ухото или ребрата, но за целта е нужна хирургична интервенция, която може да е болезнена за пациента. Според проф. Мартин хрущялът, създаден с помощта на тъканното инженерство, не само дава резултати, които са сравними с тези на тъканните присадки, но и не предизвиква реакция на отхвърляне от имунната система на пациента.
В рамките на отделно изследване е изпробван друг метод на тъканното инженерство, който се състои в това да се имплантират вагини, създадени на базата на биологични тъкани, у четири млади момичета, допълва БТА.
Девойките на възраст между 13 и 18 години били засегнати от генна аномалия, която се изразява в пълна или частична липса на вагина, когато преди 8 години били лекувани от американски и мексикански медици под ръководството на проф. Антъни Атала от Баптисткия медицински център Уейк Форест към Института за регенеративна медицина в Северна Каролина.
Въз основа на тъкани от вагина екипът успял да създаде в лабораторна среда мускулни и вагинални клетки, които за 7 дни били поставени в биоразградима матрица с формата на вагина.
8 години след поставянето на имплантите вагините функционират нормално и момичетата заявили, че са правили удовлетворителен секс. Благодарение на прогреса в тъканното инженерство заместители на кожа и хрущяли вече са присадени на хиляди хора по света.
Водещи
-
Дефицит "по конец", но "на ръба": Бюджет 2025
Това се казва в седмичния бюлетин на икономистите от ИПИ
04.01 | 15:30
-
Арестуваха жена, обвинена в убийството на мъж в Ямбол
Престъплението е извършено с нож, с който е нанесен удар в областта на врата на пострадалия
04.01 | 15:00
-
Бонус-малус най-рано догодина?
Всеки застраховател със свои правила за „Гражданска отговорност“
04.01 | 14:00
Най-четени
-
Главчев разпореди незабавни мерки за гарантиране на безпроблемното преминаване на границата при Русе
Стана ясно, че за да преминат границата с Румъния, шофьорите трябва първо да получат номер от...
04.01 | 10:00
-
Шоколадът поскъпна с над 200% за година
Суровината какао бележи ценови рекорди на световните пазари
04.01 | 11:20
-
Промени в движението през тунелите „Топли дол“ и „Правешки ханове“ на АМ „Хемус“
Те са за улесннение на пътуването предвид очаквания интензивен трафик към София
04.01 | 09:45