Супертелескоп ще разкрива тайните на вселената 04.04 | 13:56
Представиха проект за радиотелескоп, сравним по мащаби с Големия адронен колайдер
Международна група астрономи представи планове за построяването на най-големия радиотелескоп в света, пише PhysOrg.com.
Супертелескопът SKA (съкратено от Square Kilometer Array) ще се състои от хиляди малки и евтини чинии, разположени върху хиляди километри отдалечена пуста местност. SKA ще бъде най-големият телескоп от своя вид. Той ще предостави на астрономите повече информация за произхода на вселената, за тъмната материя и кой знае - може би дори ще улови радиосигнали от чуждоземни цивилизации.
По план SKA ще се състои от система от около 3000 относително евтини антени. Te ще се свържат заедно и ще се координират от суперкомпютър, оформяйки един радиотелескоп, който ще бъде с 50 пъти по-висока чувствителност от всичко, с което учените разполагат в момента. За мащабите на проекта говори и фактът, че всяка от чиниите ще доставя постоянно поток от информация от 20 GB в секунда!
Учените очакват проектът да струва около 2 милиарда долара. Строежът му вероятно ще започне през следващото десетилетие и да приключи към 2024 г.
Все още не е избрано мястото на което супертелескопът ще бъде построен, тъй като съществуват твърде малко области, които са достатъчно отдалечени от цивилизацията и неизбежните радиошумове, които биха попречили на работата му. Към момента най-удачните места са в Австралия, Нова Зеландия и в южните части на Африка,.
Както при Големия адронен колайдер, повечето от участниците в проекта SKA вярват, че ако бъде създаден SKA ще направи открития за същността на Космоса, които никой днес дори не може да си представи.
Водещи
-
Любомир Дацов: Бюджет 2026 допълнително стимулира негативни процеси
"Не е нормално бюджетът да се управлява по технически формули", смята финансистът от Фискалния...
16.11 | 18:00
-
Божидар Божанов: 46% преразпределение от БВП води до скорошен сблъсък с айсберга
Това е бюджетът на Пеевски, смята депутатът от ПП - ДБ
16.11 | 17:40
-
Киселова: "Лукойл" зависи не само от кабинета и особения управител, а от геополитическата конюнктура
БСП искали увеличение на данък дивидент, защото управители на фирми плащали 5% данък дивидент...
16.11 | 17:00
Най-четени
-
Жечо Станков: Румен Спецов трябва да получи разрешение от МС за всяка специфична дейност
"Не можеше по закона от 2023 г. да се гарантира основната дейност на особения управител",...
16.11 | 16:20
-
Костадинов от Сочи: Срещнах се с Дмитрий Медведев, "Възраждане" пише история
Лидерът на "Възраждане" заедно с депутата от партията Ангел Георгиев и евродепутатите Рада...
16.11 | 13:20
-
Държавата дава ваучери по 20 000 лв. за саниране на къща
16.11 | 10:40
-
Добрев за бюджет'26: Работата е толкова объркана, че следващият бюджет ще е хубав
Той предупреди, че дефицитът може да бъде над 3%
16.11 | 13:00