Създадоха безжичен мозъчен стимулатор 29.06 | 11:14
Устройството изучава работата на мозъка в нормална среда
Изследователят от Масачузетския технологичен институт (MIT) Кристиян Венц е разработил безжична мозъчна "шапка". Устройството може да бъде използвано при предаването светлинни импулси към фоточувствителни неврони в мозъка, с което да ги стимулира или успокоява в зависимост от търсения ефект, информира medicalxpress.com
Досега подобни оптични терапии са били извършвани посредством свързване на светлинния източник с кабел, който да доставя енергията към светлинните източници - лазери и светодиоди (LED).
В случая Венц е използвал генератор магнитно поле, което да бъде превърнато в електричество от миниатюрна шапка, поставена върху главата на мишка. Тя от своя страна се използва за захранване на имплантирани в черепа на мишката светлинни източници.
В същността си програмата е част от серията оптогенетични експерименти, които набират все по-голяма популярност през последните години. Оптогенетиката е метод, при който мозъчните клетки (невроните) са генетично стимулирани да произвеждат собствени фоточуствителни рецептори чрез влагането в тях на гени от други клетки (например зелени водорасли). Така мозъчните клетки стават способни да реагират светлинни дразнения.
При прилагането на светлина, новоотгледаните фоторецептори реагират с поток от положително заредени йони, които си взаимодействат с нормалните механизми за възбуждане на невроните.
Крайната цел на подобни проекти е да се разбере дали оптическите методи могат да помогнат на болни от мозъчни разстройства като например епилепсия, при която невроните се възбуждат хаотично, което води до некотролирани телесни конвулсии.
Ако в мозъка съществуват определени неврони, които са отговорни за контрола върху тези некотролируеми изблици, те евентуално ще могат да бъдат стимулирани по начин, който да предотврати бъдещите епилептични припадъци.
Новата шапка на Венц се контролира от компютър посредством USB порт. Тя ще позволи на изследователите да разберат начините, по които невроните в мозъка работят в нормална ситуация. Без окабеляване, изучаваните обекти (като мишките), ще могат да се държат естествено, което ще позволи на мозъците им да функционират в оптимални условия.
Водещи
-
Екип на БНТ пострада при протестите в Грузия
Над 220 души са задържани при поредната вечер на протести в Грузия
03.12 | 17:15
-
В търсене на изход от политическата криза: БСП се среща с ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и АПС
На влизане в сградата на парламента, Гуцанов уточни, че с "Възраждане" е проведен телефонен...
03.12 | 17:00
-
Болница "Шейново" вече е осъдена да плати 120 000 лева на родителите на едно от разменените бебета
Първата инстанция - Софийският градски съд, присъди 60 000 лева на майката и 40 000 лв. на...
03.12 | 16:45
-
ПП МЕЧ няма да участва нито в срещи, нито в кръгли маси с ГЕРБ!
Позицията ни по отношение на ПП ГЕРБ и "ДПС - Ново начало" е категорична още от 28 октомври....
03.12 | 16:30
Най-четени
-
Кирил Петков: Значи можело
03.12 | 10:40
-
Оказа се, че безработни взимат повече от работещи на минимална заплата
Хората без препитание с право на обезщетението са 40% от всички регистрирани в Бюрата по...
03.12 | 11:59
-
Има риск София да остане без парно. СОС свиква извънредно заседание
Това каза на пресконференция в Столичната община общинският съветник от ПП-ДБ-СС Борис Бонев.
03.12 | 13:30