Създадоха мобилен скенер за картини 02.04 | 13:17
Новото устройство позволява сканирането да се извършва в музеите

Създадоха ново мобилно сканиращо устройство, което позволява на учените да изучават картините на място в галериите, съобщава MSN.
Новият скенер вече е довел до изненадващи разкрития за това как са рисували старите майстори, обявиха учени от American Chemical Society по време на среща в Анахайм, Калифорния.
Старата техника за изучаване в дълбочина на класически картини носи определени рискове, тъй като ценни произведения на изкуството трябваше да бъдат транспортирани през променяща се среда до машина, която да ги сканира с рентгенови лъчи. Новият скенер обаче улеснява този процес.
Техниката, която той използва, се нарича макросканиране с рентгенова флуоресценция. Тя е създадена от Матиас Алфелд от Университета в Антверпен, Белгия.
Той и негови колеги са я използвали при изследването на повече от 20 картини, датиращи между XVI и XIX век, включително творби на Рембрант, Караваджо и Рубенс.
Според Алфелд откриването на скритите слоеве на картината е като да гледаш през рамото на художника, докато той рисува. Пластовете разказват повече за историята на самата картина и промените, които са направени.
Рентгеновите лъчи не увреждат произведенията на изкуството и позволяват да бъдат анализирани използваните пигменти. Тази информация е изключително ценна, когато трябва да се вземе решение как да се съхранява и как да се възстанови дадена картина. Освен това скенерът може да помогне на експертите да открият дали една картина е оригинална или е копие.
Тази техника не е нова, но досега е трябвало картините да бъдат транспортирани внимателно, а пък част от тях са били твърде големи, за да може да бъдат изследвани.
Мобилният скенер позволява процесът да се извършва в музея, така че не се налага произведенията да бъдат излагани на промените във влажността на въздуха. Също така големите картини вече могат да бъдат сканирани безпроблемно.
Скенерът се оказва и по-добър от други методи като използването на инфрачервена рефлектография, която може да прониква между външните слоеве на боята, но не успява да достигне по-дебелите слоеве, за да се разбере с каква боя е нарисувана картината.
Новият уред дава на изследователите поглед към най-долните пластове, които включват първите слоеве боя, които художникът нанася и върху които напластява бои.
Водещи
-
Как да премахнем пестицидите от плодовете и зеленчуците
Как да премахнем пестицидите от плодовете и зеленчуците
09.05 | 17:20
-
По случай Летния Никулден бяха раздадени безплатно 1300 порции рибена чорба и 250 порции испанска паеля
Днес Бургас отбелязва летния Никулден.
09.05 | 16:59
-
На парада на Червения площад в Москва по случай 80-годишнината от Деня на победата Русия показа бойни дронове
Сред дроновете, които бяха показани по време на парада по случай победата над нацистка...
09.05 | 16:40
-
МЕЧ: Взели сме решение да подкрепим вот на недоверие
Твърдо съм убеден, че темите трябва да са много актуални, да бъдат добре аргументирани,...
09.05 | 16:15
Най-четени
-
Борисов шеговито: Ще цитирам Тръмп, който каза, че иска да е папа, моето желание е да съм главен прокурор
Ето какво още каза Борисов
09.05 | 09:27
-
Валентин Вацев: Европа и Русия се готвят за директен военен сблъсък
Вацев критикува остро българската политическа класа за "безхаберие" и "неразбиране на...
09.05 | 11:45
-
Демерджиев подчерта, че случаят "Магдалена" не е изолиран
Според него всички виждат какво се случва в МВР, а Даниел Митов "стои неадекватно" и очевидно...
09.05 | 12:59
-
Желязков: Самолетът F-16 Block 70 e летящ, годен и боеспособен
Премиерът посочи, че като част от гаранционната поддръжка на машината е подменен „гаранционен...
09.05 | 13:30