Създадоха органични соларни клетки с рекорден волтаж 18.10 | 16:58
Новите клетки ще намерят приложение в потребителската електроника

Създадената от университета Уоруик компания Molecular Solar е направила значителен пробив в производителността на соларните фотоволтаични клетки.
Учените са успели да постигнат рекорден волтаж за органичните фотоволтаични клетки (OPV). Това означава, че тези изключително гъвкави и евтини клетки ще могат да бъдат използвани за комерсиална употреба при голяма част от потребителската електроника, съобщават от компанията.
Създателите на новата клетка твърдят, че с нея за първи път е генерирано напрежение над четири волта. Този успех е постигнат със соларна клетка, в която използва едва четири елемента (подклетки).
Голямо предимство на новата технология е, че бъдещата портативна електроника ще може да бъде захранвана от една единствена високоволтова клетка и няма да има нужда от връзването и с други клетки. Това би спестило значителни разходи на производителя, коментира Тим Джоунс - професор от университета в Уоруик и един от създателите на новата технология.
В момента Molecular Solar финализират кръг от инвестиции за 5,75 млн. евро, с които да завършат довършат работата по технологията си за OPV.
Водещи
-
Руският пазар на недвижими имоти е застрашен
20% от строителните компании са пред фалит
18.09 | 16:00
-
Българка, наета като домашна помощница в Атина, упоила и ограбила 43-годишен мъж
Тя отрича
18.09 | 15:45
-
Разбиха група за разпространение на наркотици в Плевен, петима са задържани
Иззети са дрога, над 70 000 лева, злато, боеприпаси и документи
18.09 | 15:30
-
Мащабна стачка във Франция в разгара на политическата криза
Около 800 000 души ще протестират срещу бюджетните планове, очакват се сериозни проблеми в...
18.09 | 15:20
Най-четени
-
Василев след словесния сблъсък с Пеевски: Радваме се, че най-сетне се разходи по тротоарите на София
На въпрос докога ще продължи блокадата, той отговори, че за всички депутати е добре всеки ден...
18.09 | 10:30
-
Българската православна църква почита днес паметта на Свети Евмений
Народни вярвания и традиции
18.09 | 08:30
-
Костадинов: МВР се появява по улиците само при протести или за да дебне шофьори
„Възраждане“ излезе с декларация от парламентарната трибуна във връзка със засиленото...
18.09 | 10:59