"Сребърен" метод за филтриране на вода 04.12 | 13:03
Учените поставили сребърни наночастици върху памук и добавили слой от въглеродни нанотръби

Изследователи обявиха успешни първоначални тестове на евтина нова филтрираща технология, която за секунди убива до 98% от патогенните микроорганизми във водата, пише RedOrbit.com.
Докладът за технологията излезе в последния брой на Nano Letters, месечно списание на Американското химично общество.
В статията учените обясняват, че повечето пречиствателни инсталации за вода действат чрез хващането на бактериите в капана на миниатюрните пори на филтриращия материал.
Прекарването на водата през тези филтри обаче изисква мощни електрически помпи, които консумират големи количества енергия. В допълнение филтрите се запушват и трябва периодично да бъдат подменяни, което също струва скъпо.
За разлика от тях новият наноматериал има сравнително големи пори, които позволяват лесното преминаване на водата през тях. Вместо да улавя бактериите, материалът директно ги убива.
Унищожаването на бактериите става посредством комбиниран подход на прилагане на сребро и електричество.
За целта учените поставили сребърни наночастици върху памук и добавили слой от въглеродни нанотръби, които придават на филтъра допълнителна електрическа проводимост.
Тестовете върху E.coli във водата показали, че новият филтър унищожава 98% от микроорганизмите.
Големият плюс на системата е, че тя не се нуждае от допълнителни помпи за водата, което драстично намалява енергийните разходите.
Освен за вода, новата технология ще може да се използва и за филтрирането на въздух, някои храни, както и на лекарства, смятат учените.
Водещи
-
Делян Добрев: "Браво" на ПП - за пореден път сложиха прът в колелото на развитието на държавата!
Благодарение на тях изоставени казарми, рушащи се сгради с отпаднала необходимост, пустеещи...
06.08 | 20:59
-
Съдът наложи "домаше арест" на изверга, убил брутално безобидно куче в Тетевенско
За подобно престъпление предвижданото наказание е лишаване от свобода от 2 до 8 години и глоба...
06.08 | 20:30
-
Проклятие на богинята Бастет погубило Людмила Живкова и Тодор Славков
Смъртта на Малък Тошко може да е кармично преплетена с тази на неговата майка, която загина на...
06.08 | 20:14
Най-четени
-
Наш милионер подкара една от най-скъпите коли в света
Хърватският електромобил впечатлява не само с футуристичен дизайн, но и със зашеметяващи...
06.08 | 12:15
-
Пътуванията със самолет в Европа може скоро да станат по-удобни
Кога ще се промени контролът на летищата?
06.08 | 11:30
-
В по-голямата си част пожарът в Балчик е овладян, но все още има тлеещи огнища
След заседание на оперативния щаб снощи бяха оставени дежурни екипи, а гасенето се поднови в...
06.08 | 10:30
-
България ще бъде домакин на едно от най-големите спортни събития - Giro d'Italia
Това съобщи министърът на туризма Мирослав Боршош на съвместен брифинг с министъра на спорта...
06.08 | 11:59