„Суперкожа“ ще лови слънчевата енергия 25.02 | 07:19
Новият материал ще притежава качества, далеч превишаващи тези на естествената кожа

"Суперкожа" е наречен материалът, който изследователката от университета Станфорд Женан Бао иска да създаде. Избраното наименование не е случайно.
Изкуствената електронна "суперкожа" вече разполага с гъвкави сензори, които са толкова чувствителни на докосване, че могат да регистрират кацането на муха, пише Science Daily.
В момента Бао и нейният екип работят върху способността на кожата да улавя химикали и да различава наличието на биологични молекули в заобикалящата я среда.
В бъдеще учените ще направят "суперкожата" и самозахранваща се, използвайки полимерни соларни клетки, които да генерират електричество. Освен че ще бъдат гъвкави, полимерите ще бъдат и разтягащи се. Те ще могат да се опънат до 30 процента над тяхната оригинална дължина и да се върнат до предишното състояние обратно, без да пострадат или да изгубят ефективността си.
В основата на изкуствената кожа стоят органични транзистори, направен от гъвкави полимери и базирани на въглерода материали. За да позволи усещане за докосване, транзисторът съдържа тънък и високо еластичен слой гума, който е излят в мрежа от миниатюрни обърнати пирамиди.
Kогато бъде натиснат, този слой променя дебелината си, без да променя потока на електрическия заряд през транзистора. Сензорите са формирани от няколкостотин хиляди до 25 милиона пирамиди на квадратен сантиметър, в зависимост от желаното ниво на чувствителност.
За да установи наличието на дадени биологични молекули в заобикалящата ги среда, повърхността на "суперкожата" ще бъде покрита с подходящия слой, към които молекулите да се захваща. Този слой трябва да бъде с дебелина от едва 1-2 нанометра.
Екипът на Бао е демонстрирал успешно тази концепция чрез улавяне на определен вид ДНК молекула. Учените работят в момента над разширяване на техниката, за да успеят да улавят протеини, които биха могли да бъдат полезни за медико-диагностични цели.
Независимо от това какъв тип химикали улавят сензорите, те трябва да предадат електронните сигнали и данните до центъра за обработка на информацията - човешкият мозък или компютъра. Най-лесният и удобен начин да бъдат захранени е да използват енергия от слънцето.
Тук на помощ идват разтегливите соларни клетки, които могат да намерят приложение в най-различни сфери – от военните униформи и други дрехи до външните извити части на колите, лещите и архитектурните елементи по сградите.
Водещи
-
Синът на шефка в ЦРУ бе убит в Украйна, сражавайки се за руската армия
21-годишният американец е бил демилитаризиран, докато се сражава за силите на Русия
26.04 | 17:00
-
Ваня Григорова: Отстраняването на инж. Стоян Братоев няма общо със здравословното му състояние
Вчера той беше отстранен като шеф на „Метрополитен“ и понижен до редови член на борда на...
26.04 | 16:40
-
Путин обяви пълното освобождаване на Курска област
Руският президент каза още, че украинските сили са претърпели огромни загуби, включително са...
26.04 | 16:20
Най-четени
-
Официално: Натали Трифонова очаква момченце (СНИМКА)
Това призна самата тя в соцалните мрежи
26.04 | 11:00