„Супер пясък“ премахва отровите от питейната вода 23.06 | 15:20

Обработеният с графен пясък може да се окаже спасение за над един милиард души по света, които пият замърсена вода

От Георги Георгиев

Американски химици от университета Райс откриха начин за превръщането на пясъка, използван за пречистване на питейната вода, в супер субстанция, чиито възможности за филтриране са пет пъти по-силни от обикновено, съобщава physorg.com.

Новият материал може да се окаже много добро решение за развиващите се държави, в които според доклад на сп. Applied Materials & Interfaces над един милиард души не разполагат с чиста питейна вода.

В разработката си учените използвали графенови наночастици, за да създадат т.нар. "пясък с покритие", чиито качества за извличане на опасните химикали и тежки метали са значително подобрени.

Поставянето на пластове пясък пред пътя на водата е често използван метод по света за нейното филтриране. Качеството на пречистването зависи най-вече от размерите на частиците и специфичната обработката на тяхната повърхност.

В случая учените са приложили техника, базираща се на свойствата на графитения оксид – продукт, използван в процеса на химическа ексфолиация на графита, при който се създават листове графен с дебелина от един атом.

Полученият след обработката "супер пясък" се оказвал няколко пъти по-ефективен от обикновения пясък в премахването на замърсители. Тестовете показали, че той може да намали количествата на силно токсичния елемент живак във водата от 400 части на милиард (при силно замърсена вода) до напълно приемливата една част на милиард.

Освен за филтрирането на живак, пясъкът може да се използва и за премахване на арсеник, трихлоретилен и други отрови, чиито молекули са прекалено малки, за да бъдат уловени от конвенционалния пясък.

Водещи

Най-четени