„Умна“ лепенка следи здравето ви, без да забележите 12.08 | 12:54
Тя съдържа електроника, която залепва и се разтяга подобно на временна татуировка

Инженери от университета в Илинойс са разработили иновационна платформа, която комбинира в себе си електронни компоненти за наблюдение, медицинска диагностика и интерфейс. Всички те са събрани в едно върху ултратънка, подобна на кожа лепенка, която се поставя директно върху кожата на пациента, съобщават от учебното заведение.
Основно качество на новия чип-лепенка, е че той може да се огъва, набръчква и опъва подобно на нормална кожа, без това да повлияе върху електронните компоненти. Учените демонстрирали своята концепция посредством прикрепянето на най-различни електронни компоненти към тънък гумен субстрат. В това число влизат различи сензори, светодиоди, транзистори, радиочестотни кондензатори, безжични антени, бобини и соларни клетки зареждане на клетките.
Лепенките, които първоначално са поставени върху тънък слой водоразтворима пластмаса, се ламинират върху кожата с вода по начина, по който се поставя временна татуировка. Самите електронни компоненти могат да се поставят върху или под подобни татуировки, така че присъствието им върху кожата да бъде замаскирано.
Този тип кожна електроника може да намери биомедицински приложения това число електроенцефалография (ЕЕГ) и електромиография (ЕМГ )сензори, които следят нервната и мускулната активност. Голямо предимство на новите лепенки е, че те не изискват проводящ гел, ленти, пробивaщи кожата игли или кабели, които са неудобни за пациента и ограничават свободата му на движение.
Системата ще бъде много полезна за изучаването на параметрите на организма в естествена среда, а не в лабораторни условия, където някои от тях се изменят. Такива са например част от мозъчните функции.
Следенето на данните за състоянието в естествена среда по време на нормална дейност е особено важно и за продължителните изследвания на човешките поведенчески модели както през деня, така и през нощта по време на сън.
В допълнение към събирането на здравна информация, прикрепената към кожата електроника може да даде на носещите я допълнителни способности. Например пациенти с мускулни или неврологични заболяваният, като Амиотрофична латерална склероза (от която страда известният физик Стивън Хокинг), могат да я използват, за да комуникират с околните или си компютрите.
Изследователите дори открили, че когато бъде приложени към кожата или към гърлото, сензорите могат да разпознават мускулните движения при проста реч. Така те успели да използват електронните лепенки, за да контролират видеоигра.
Иновационните устройства могат да бъдат въведени лесно в масово производство, тъй като в тях са приложени прости адаптации на техники, използвани в полупроводниковата индустрия.
Следващата стъпка ще бъде интегрирането на устройства с различни способности в една централно координирана система и добавянето на Wi-Fi връзка.
Водещи
-
София е най-опасният град за децата в Европа
София е на дъното и при обезопасяването на велоалеите, отбелязва международно проучване
25.05 | 18:00
-
Светлана Гущерова иска триъгълно лице
Тя буквално не излизала от клиниките за естетика, твърди клюката
25.05 | 17:40
-
Сбогуваме се с Кирил Ивков в четвъртък
„Синята” легенда си отиде от този свят на 78-годишна възраст
25.05 | 17:20
-
Всеки ден четирима българи умират от хепатит заради ненавременно лечение
Д-р Аспарух Илиев коментира стряскащите данни за тази болест, както и за другите опасности,...
25.05 | 17:00
Най-четени
-
Нинова: Пеевски е ключовата фигура, Борисов е притиснат и ще приключи като Доган
"Непокорна България" е за референдум за еврото, подчерта тя
25.05 | 12:40
-
Медицинските сестри излизат на ефективен протест по подобие на софийските шофьори
От Синдиката на българските медицински специалисти искат заплатите им да са 150% от средната...
25.05 | 16:00
-
Кокаин е открит в починалия абитуриент в Слънчев бряг
19-годишният младеж издъхна в линейка на път за болница
25.05 | 15:30