НАП и НОИ въвеждат интегриран достъп за електронни услуги 02.07 | 15:19
С ПИК от сайта на данъчните правим справка за осигурителен стаж
От началото на юли сравка за осигурителен стаж и доход при пенсиониране ще може да се прави на интернет страницата на НОИ (www.nssi.bg) чрез персонален идентификационен код (ПИК) на НАП.
След потвърждаване на избор за достъп до нея чрез ПИК на НАП, потребителят автоматично ще се пренасочва към сайта на приходната агенцията, съобщиха от пресцентъра на НОИ.
Така осигурените, които имат 12-цифрен персонален идентификационен код (ПИК), издаден от НАП, ще могат да ползват справочните услуги и от информационната система на НОИ.
Междувременно днес Националният осигурителен институт (НОИ) и Националната агенция за приходите (НАП) подписаха днес споразумение за взаимодействие при осигуряването на достъп до електронни административни услуги. С документа се регламентира редът и начинът за електронна свързаност между двете институции, което ще даде възможност за осъществяване на интеграцията на ПИК-кодовете на НОИ и НАП.
Съгласно установения ред лицето въвежда своя личен идентификатор и ПИК на НАП. След успешна оторизация справката се изпълнява автоматично, като се визуализира на сайта на НОИ.
Предстои списъкът на електронните услуги на НОИ, които да могат да се ползват с ПИК на НАП, да бъде разширяван. В него ще бъдат включени и други справки, предоставяни на осигурените лица по ЕГН или на осигурителите по ЕИК/БУЛСТАТ.
Това са част от мерките за облекчаване на административните услуги за гражданите и фирмите, които правителството обеща и е поело като ангажимент към Европейската комисия.
Водещи
-
МС отмени насрочения за утре НСТС
Правителството ще одобри законопроектите, свързани с Бюджет 2026, във вида, съгласуван с...
12.11 | 21:00
-
Енергийната комисия преодоля ветото на Радев
12.11 | 20:45
-
Делото срещу двойката, изтезавала животни и продавала клипове със зверствата, влиза в съда
Габриела Сашова и Красимир Георгиев са обвинени за проява на жестокост и причиняване на смърт...
12.11 | 20:30
-
Бизнесът: Няма да участваме в НСТС утре
Предлаганият бюджет прехвърля сметката за политическия популизъм върху бизнеса и работещите,...
12.11 | 20:15
Най-четени
-
НСО официално: Всички шофьори са длъжни да ни направят път!
Позиция на Националната служба за охрана:
12.11 | 12:45
-
Милен Велчев: Това е единственият вариант за бюджет, ако сме кацнали от Луната вчера
Този бюджет е прахоснически, нереформаторски и изпуска възможности да приведе държавните...
12.11 | 15:10
-
Кънчо Стойчев: С този бюджет правим решителна крачка към пропастта
Според него държавата се е засилила към тежък социален сблъсък
12.11 | 14:10