И Германия ще признае за геноцид кланетата на арменци в Османската империя 21.04 | 11:26

В декларация министър-председателят на Турция Ахмед Давутоглу призова за „излекуване на раните“ и възстановяване на „човешките отношения“ между турския и арменския народ

От iNews.bg

Правителството на Германия ще подкрепи в петък резолюция на Бундестага, в която са определени като геноцид трагичните събития с избиването на стотици хиляди арменци в последните години на Османската империя преди 100 години. Това съобщи Щефен Зийберт, говорител на канцлера Ангела Меркел. Това е не само присъединяване към други европейски държави по този въпрос, но и сериозна крачка за най-големия търговски партньор на Турция в ЕС и страна, в която работят и са родени милиони турци, обяснява агенцията.

В неделя външният министър Франк-Валтер Щайнмайер отказа да използва думата геноцид в интервю за държавната телевизия ARD с обяснение, че "отговорността за случилото се не може да бъде сведена да един-единствен термин". Според "Ройтерс", промяната в позицията на правителството се дължи на натиск от депутати от двете партии в управляващата коалиция, които са прокарали в проекта на резолюцията текст, според който съдбата на арменците по време на Първата световна война е пример за масови убийства, етническо прочистване и геноцид.

Европейският парламент гласува през миналата седмица с убедително мнозинство решение, призоваващо избиването преди 100 години на близо 1.5 милиона арменци в Османската империя да бъде определено като геноцид. Това стана броени дни, след като папа Франциск използва същия термин за кървавите събития от 1915-1917г.

Германия избягва думата геноцид, включително защото не иска тя да бъде употребена по повод кланетата от 1904-1905 г., извършени от германски войски на територията на днешна Намибия, и така да бъде използвана за претенции за изплащане на репарации, отбелязва "Ройтерс". 

Въпреки това се очаква неизбежно покачване на напрежението между Европарламента и Турция. Анкара обяви, че не приема това определение, защото не ставало въпрос за организирана кампания за унищожаване на арменците и няма доказателства такива заповеди да са издавани от османските власти.

Междувременно министър-председателят на Турция Ахмед Давутоглу излезе днес с декларация по повод наближаващата 100-годишнина от кланетата над арменците в Османската империя, в която призова за "излекуване на раните" и възстановяване на "човешките отношения" между турския и арменския народ.

Споделяме болката на внуците и децата на османските арменци, които загубиха живота си по време на депортациите през 1915-а година, заяви Давутоглу, цитиран от Франс прес. Той отхвърли още веднъж определянето на събитията като геноцид, като отбеляза, че поставянето на отговорността единствено върху турската нация е юридически и морално проблематично.

Според арменската гледна точка, по време на Първата световна война османските войски са избили целенасочено над милион и петстотин хиляди арменци. Анкара поддържа тезата, че насилието е струвало живота на няколкостотин хиляди души от турска и от арменска страна.

Водещи

Най-четени