Какво общо имат маймуните с целувката? 07.07 | 15:57
Според една от теориите целувката "уста в уста" е еволюционен продукт, измислен от маймуните
Целувката е любимата ни част в романтичен филм, кулминацията на сватбеното тържество, очакваната ласка след уморителен работен ден. А запитвали ли сте се от къде идва целувката?
Решихме да ви разкажем за интересните теории за произхода й по повод Световния ден на целувката, който отбелязахме на 6 юли, и се надяваме, че хубаво сте нацелували когото трябва.
Има много теории за това от къде води началото си сключването на устните, пише Север.бг. Воугън Брайън, професор по антропология, твърди, че още около 1500 г. пр. Хр. нашите предци са потърквали носове, което е един друг безезиков начин за изразяване на чувства, и може да се приеме като предшественик на целувката.
Римляните обаче са първите, които са я популяризирали, целувайки се за "Здравей". Някои теории твърдят, че в Средновековието рицарите са целували своите дами, за да разберат дали те са пили вино. За целувката "уста в уста" се смята, че е еволюционен продукт, "измислен" от маймуните.
Всъщност, целуването има много позитиви. Една целувка увеличава пулса над 100 и повече удара в минута. Освен това увеличава нивото на хормоните на щастието в кръвта и може да удължи живота с една минута. При страстна целувка се губят 6,4 калории за една минута, заедно с това се нормализира киселинността в устата, успокоява се нервната система и се предотвратява стресът.
Не навсякъде обаче целувката е добре приета. Например, в щата Индиана, САЩ, да целунеш някой може да се окаже престъпление. Причината е, че там действа закон, забраняващ на мъже с мустаци да целуват човешко същество. В Кънектикът пък е забранено жените да бъдат целувани в неделя, а в Айова шерифът може да арестува всеки, който целува непознат.
Така или иначе, вече повече от 20 години отбелязваме Световния ден на целувката. Великобритания е мястото, където за първи път се въвежда неговото отбелязване, а през 1988 г. ООН официално обявява 6 юли за Световен ден на целувката.
Водещи
-
Бедствия, инциденти, световни конфликти: Иде ретрограден Марс!
Месеците януари и февруари ще са много трудни и размирни както у нас, така и в световен...
02.12 | 21:00
-
Бъчварова: Има три непреодолими препятствия пред партиите
По думите ѝ независимо, че парламентът е „много раздробен“, възможностите за партньори на ГЕРБ...
02.12 | 20:45
Най-четени
-
Кунчев: Всяка година повишаваме броя на закупените противогрипни ваксини
По думите му 480 000 души са си поставили противогрипна ваксина.
02.12 | 09:13
-
133-тата годишнина от създаването на Военномедицинска академия
На тържественото събрание днес ще присъства също началникът на отбраната адмирал Емил...
02.12 | 09:15
-
Главчев: Това, което се случва в парламента вече не е смешно, служебното правителство ще продължи да работи докато трябва
Пред медиите той определи като „странно“ председателят на НС да бъде третиран като потенциален...
02.12 | 10:15