Как да не изпаднем в депресия след празниците 07.05 | 13:05
Следпразничната тъга е станала широко известно явление
![Как да не изпаднем в депресия след празниците](http://inews.bg/pictures/1501666_1004.jpg)
Прекъсването между майските празници често води до нарушения в настроенията. Как да преживеем почивките и да не изпаднем в депресия след тях?
Преживяването на празниците не е от леките задачи. Следпразничната тъга е станала широко известно явление, но психолозите още не са я изследвали напълно.
По оценки на учените около 83% от хората признават, че изпитват тъга след продължителна почивка или когато се връщат от отпуск.
"В основата на постпразничната тъга лежи напрегнатият начин на живот на хората. Само по време на почивка и през отпуск човек разбира, че се е преуморил и най-после има възможност да се отпусне.
Но обикновено колкото по-хубава е почивката, толкова по-трудно е после да се върнеш в привичния коловоз", отбелязва Кари Купър, професор по организационна психология и здраве от университета на Ланкастър.
Според изследването на McKinsey Global Institute, проведено през 2012 година, средният офисен служител получава 110 електронни писма на ден. За да им отговори, той губи повече от два часа. Не е чудно, че първият работен ден след почивката става истинско изпитание.
В групата на риска попадат чувствителните и емоционални хора, а също самотните жени на средна възраст. Особено ако работата не им носи удоволствие. За тях връщането към трудовите задължения нерядко става последната капка, която задълбочава и без това зараждащата се депресия.
Учените отбелязват, че разстройствата на настроенията са достатъчно. Повечето от тях възникват или при смяна на годишните времена, или след емоционално значими събития.
Най-често се срещат:
1. Понеделнишка тъга – състояние, при което в началото на седмицата у човека се появяват редица отрицателни емоции, умора, усещане за безнадеждност. В дългосрочна перспектива това е свързано с депресия. Възниква, ако човек не е удовлетворен от своята работа.
2. Постотпускна тъга – емоционално разстройство, срещащо се при завръщане от продължително пътуване. Проявява се в загуба на апетит, умора и усещане за безсмисленост на всекидневния живот. Също може да доведе до депресия.
3. "Тъга след партито" се появява, когато приключи мероприятие, което човек дълго е очаквал.
4. Пролетна треска – сезонно афективно разстройство, при което вълнението и безсънието се редуват с раздразнителност и умора. Възниква в началото на пролетта.
5. Майска болест – разстройство на адаптацията, което поразява първокурсниците и новите служители в първите месеци на обучението или работата. Това явление е широко известно в Япония. Името си то е получило във връзка с това, че учебната и финансовата година в страната започват на 1 април.
Как можем да се борим с всичко това, научете в Мегавселена.
Водещи
-
Росен Желязков назначи четирима зам.-министри
13.02 | 21:00
-
Полицията моли за съдействие: Виждали ли сте тази жена?
81-годишната Марийка Христова от Разград страда от деменция
13.02 | 20:45
-
Джартов: Системата BG-Alert ще бъде тествана през април
„Предстои да бъде разработена стратегия за готовност при бедствие на ЕС”, каза директорът на...
13.02 | 20:30
-
Карбовски: Смешните европейци си искат войната!
Тия хора са идиоти от български тип - те хем нямат оръжие да воюват, хем нямат хора, годни за...
13.02 | 20:15
Най-четени
-
Мъж беше нападнат до НДК, задържаните са криминално проявени (ОБНОВЕНА)
Все още се изяснява какъв е поводът за агресията
13.02 | 15:00
-
Столична община мобилизира 75 снегопочистващи машини за справяне със зимната обстановка в столицата
Специален режим на Витоша
13.02 | 08:54
-
Борисов: Ние сме за пазарна икономика, пазарът определя цените, всеки има да прави бойкоти, каквито иска
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира пред медиите бойкота на хранителните вериги днес.
13.02 | 10:30
-
Журналистът коментира първия контакт между Тръмп и Путин
"След първия официален разговор на Тръмп с Путин пред Украйна се очертаха три основни...
13.02 | 10:45