Кардиолог: Жегите са неприятни, но са по-малко опасни от студовете 10.07 | 11:44
Проф. Марчев е категоричен, че статистиката у нас от 1880 г. насам не показва летен пик на смъртността при хората със сърдечносъдови проблеми заради високите температури.
Тялото ни е пригодено да функционира в температури между 18 и 25 градуса по Целзий Всичко останало е екстремно и разбира се оказва влияние върху ежедневието ни. Това стана ясно от интервю за бТВ на водещият български кардиолог проф. Сотир Марчев.
"В този температурен отрязък сърдечносъдовата смъртност е най-ниска. С понижаването на температурите смъртността рязко се качва. А когато температурите се качат над 25 градуса смъртността също се повишава, но много по-леко", поясни той.
Проф. Марчев е категоричен, че статистиката у нас от 1880 г. насам не показва летен пик на смъртността при хората със сърдечносъдови проблеми заради високите температури.
"Жегите са неприятни, но са по-малко опасни от студовете. Естествено, всяко лято у нас умират по няколкостотин възрастни българи – това са хора над 65-75 години, който живеят сами. Тези хора умират в дома си – без климатик, без нищо", посочи той.
Според него, когато един лекар бъде извикан, за да констатира смъртта, обикновено пише, че тя се дължи на "остра сърдечно-съдова слабост" или "внезапна сърдечна смърт", защото в нито един смъртен акт не пише "топлинен удар".
"Това е една тиха, скрита смъртност, т.е. възрастните хора, които живеят сами в апартаменти без климатици, са най-рисковите", каза още кардиологът.
Той обясни, че човешкото тяло работи на принципа на автомобилите – с водно охлаждане. Проблемът според него е, че човешкото тяло губи течности, когато работи добре, докато колите не си губят антифриза, когато са изправни.
"Представете си, че вътре в тялото ни има нещо като резервоар. Колкото по-малко е едно тяло, толкава по-малък е този резервоар и толкова повече то усеща жегите. Това важи и за животните – колкото по-дребен е домашният ни любимец, толкова по-тежко му се отразява жегата", посочи още кардиологът.
Проф. Марчев представи книгата "Бъдете здрави: Как?", в която са събрани ценни съвети за оцеляване. Междувременно обаче той даде и няколко съвети за преодоляване на жегите:
Ако нямате климатик вкъщи, идете в някаква обществена сграда с наличието на охлаждане.
През нощта отворете прозорците, за да се охлади жилището ви.
Сутринта дръпнете щорите и затворете прозорците, за да не влиза топъл въздух.
Дръжте си лекарствата в най-хладната стая, но не в хладилника (освен, ако това не е изрично посочено на опаковката) или в банята, където въздухът е влажен.
Следете си кръвното – през лятото кръвното принципно спада и това налага корекция в дозата на лекарствата при хипертониците.
При малцина хипертоници обаче кръвното се вдига от жегите и то трябва да се следи ежедневно.
Водещи
-
Симеон Дянков: Този бюджет няма да бъде приет, дефицитът му е 8%
Един начин да се намалят разходите е държавните служилите да си плащат осигуровките, коментира...
14.12 | 14:00
-
Борислав Гуцанов: Политическото его на политическите лидери трябва да е една крачка назад
Той е категоричен, че трябва да има редовен кабинет
14.12 | 13:00
Най-четени
-
ПП излиза на протест заради арестувания сътрудник на Асен Василев
Според Кирил Петков това е опит да се уязви партията
14.12 | 10:00
-
Борисов: Бюджетът е продукт на колективната безотговорност 4 години, умело водена от Асен Василев
Той защити Лена Бориславова
14.12 | 11:00
-
Мартин Кънев е големият победител в “Игри на волята” 6
Той триумфира в битка срещу инженера Гешев и най-доверения си човек в предаването Добрин
14.12 | 09:46