„Ага“ обра Златните рози във Варна 07.10 | 11:56
Той чбе отличен за философския си поглед към връзката на човека с природата,

"Ага" на Милко Лазаров е големият победител на 36-ия фестивал на българския игрален филм "Златна роза" във Варна.
Лентата спечели голямата награда за най-добър пълнометражен филм за философския си поглед към връзката на човека с природата, изразен с минималистичен и впечатляващ киноезик, за най-добра режисура, за операторската работа на Калоян Божилов, както и приза на гилдия "Критика" към Съюза на българските филмови дейци и този на акредитираните журналисти на форума. Носителят на голямата награда "Златна роза" получава и наградата "Дани Лернер" в размер на 50 000 евро в услуги и 5000 евро в брой, осигурена от Ню Бояна Филм Студио.
"Ирина" на режисьорката Надежда Косева, която познаваме като автор на една от новелите във филма омнибус "Изгубени-намерени", взе наградата за дебютен пълнометражен филм, както и отличието на СБФД. Специалната награда на международното жури с председател Диана Добрева бе присъдена на "Възвишение" на Виктор Божинов, а призът на публиката се падна на "Смарт Коледа” с режисьор Мария Веселинова, който бе премиран и с диплом за оригинална идея за детски филм. Като телевизионна продукция бе отличен "8 минути и 19 секунди" – филм омнибус по разкази на Георги Господинов.
Наградата за най-добра женска роля бе поделена между Мартина Апостолова ("Ирина") и Егле Микулианите ("Чудо", копродукция с Полша и Литва), а за най-добра мъжка заслужи Алек Алексиев ("Възвишение"). Наградите за поддържащи женска и мъжка роля бяха присъдени на Ангелина Славова и Димитър Коцев-Шошо ("Живи комини", реж. Радослав Спасов).
"Златна роза" за най-добър късометражен филм пък грабна "Гората на Димо" с режисьор Христо Симеонов.
Водещи
-
Важна новина за пенсионните фондове и еврото
"Ние сме абсолютно готови и решени във всяка една таква ситуация да реагираме и съответно да...
11.09 | 16:30
-
"Енерго-Про": От „Български пощи“ не ни превеждат събраните суми за ток
Най-засегнати са възрастните хора
11.09 | 15:30
-
Млад австриец загина при инцидент в България
"Обичам приключенията“, споделя Мориц в едно от последните си послания, обяснявайки какво го...
11.09 | 14:59
Най-четени
-
ДБ призоваха: Има само една достойна стъпка - моментална оставка на МВР министъра
По думите на Мирчев ресорното министерство се е превърнало в една фасада.
11.09 | 10:15
-
Желязков: Съпротивата срещу еврото е политическа, а не икономическа
Той подчерта, че опонентите на еврото използват темата преди всичко за политически цели, за да...
11.09 | 12:00
-
Седмица след дерайлирането на трамвая в София: Обвиняемият се изправя отново пред съда
Случаят е от 2 септември и се разигра в района на румънското посолство. По чудо няма...
11.09 | 10:30
-
Как се отчита потреблението на топлата вода при профилактика?
"Когато има авария и до апартамента ни не стига топла вода, кранчето на топлата вода трябва да...
11.09 | 12:45