Огнян Герджиков: Хора, от ляво и от дясно, не ме спрягайте за президент! 10.08 | 17:05
Ексшефът на парламента не се счита за обединител на нацията, за поста бил нужен известен чове с име и навън

Бившият председател на парламента Огнян Герджиков моли името му да не се използва за кандидатпрезидентската кампания. "Достойнството е последното убежище на човека. Уверен съм, че всички, които ползват името ми "в обращение" за кандидатпрезидентската надпревара, ще уважат сърдечната ми молба на това да сложим край", посочва Герджиков в отворено писмо до медиите чрез БТА.
Той благодари на всички, "които припознават в негово лице своята кандидатура за държавен глава", и коментира, че "е необичайно предложенията да идват и от ляво, и от дясно".
Дори е сформиран инициативен комитет в негова подкрепа.
Председателят на 39-ото Народно събрание от НДСВ проф. Огнян Герджиков беше предложен като кандидат за държавен глава от местни структури на БСП. Герджиков е и сред седемте номинации, над които умуват в Реформаторския блок.
"Кандидатът за държавен глава трябва да е равноотдалечен от политическите партии", посочва професорът по право. Той се позовава на Конституцията, в която е записано, че "президентът олицетворява единството на нацията".
"Номинацията ми предизвика смут дори и в средите на политическите сили, които са ме номинирали. Това показва, че не мога да обединя нито лявото, нито дясното политическо пространство, а какво остава за обединение на нацията", аргументира се бившият представител на царската партия.
Освен това според него президентът "трябва да е с международен авторитет, което е особено наложително сега, когато светът е изправен пред огромни изпитания".
"Имал съм многократно поводи да лансирам такава фигура, с авторитет и тежест в света. Докато аз съм непознат навън, ако се изключи много тесен професионален кръг и то само в някои европейски страни. Всичко това ме кара да мисля, че не отговарям на високите изисквания, които се поставят за президент на републиката", мотивира отказа си Герджиков.
Водещи
-
Кучета на Йордан Лечков почти разкъсаха йоркширски териер
Община Сливен заяви, че ще започне проверка по случая
19.05 | 10:30
-
Васил Терзиев заяви, че ще покани представители на протестиращите служители на градския транспорт на среща в общината
Направен е анализ колко деца са имали проблем със стигането да училище през двата дни, в които...
19.05 | 10:15
-
Руската армия извърши най-мащабната си атака с дронове от началото на инвазията в Украйна
Предишната най-голяма атака с дронове е била в края на февруари, когато Русия е изстреляла 267...
19.05 | 09:59
-
Джо Байдън бе диагностициран с агресивна форма на рак на простатата с метастази в костите
Байдън е бил диагностициран в петък, след като е проявил специфични симптоми.
19.05 | 09:45
Най-четени
-
Венимин е победиелят в 13-ия сезон на "Като две капки вода"
Втора остана Михаела Маринова, а трети - продуцентът Иван (без Андрей)
19.05 | 00:08
-
Столицата осъмна за шести пореден ден без наземен градски транспорт
Автобуси, трамваи и тролеи остават в депата
19.05 | 09:15