Конгресът на САЩ обяви Тръмп за президент 06.01 | 21:24

Милиардерът веднага започва чистка сред дипломатите на Обама по света

От iNews.bg

Конгресът на САЩ официално обяви Доналд Тръмп за победител на президентските избори на 8 ноември миналата година. Това стана, след като висшият законодателен орган направи равносметка от вота.

Преброяването на гласовете на електорите от Избирателната колегия бе извършено на съвместно заседание на Сената и Камара на представителите.

Междувременно екипът на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп e наредил до 20 януари – деня на клетвата му, да бъдат изтеглени всички посланици по света, назначени от Барак Обама. Това твърди доклад, цитиран от New York Times в четвъртък, който се позовава на различни дипломатически източници.

Повечето от интервюираните за New York Times дипломати смятат, че има смисъл в решението назначените от Обама посланици да бъдат сменени, след като се сменя властта в Белия дом. Никой от тях обаче не си спомня някога в историята да се имало толкова кратък и стриктен срок за изпълнението на тази разпоредба.

Въпреки че посланиците трябва да се приберат в родината си до 20 януари, от държавния департамент заявиха, че те ще разполагат с механизми да удължат престоя си при нужда.

Нареждането важи за всички "без изключения". То се съдържа в изпратена от Държавния департамент на 23 декември грама.

New York Times цитира дипломатически източници, според които предишните американски правителства - и републикански, и демократически, са удължавали сроковете, за да могат посланиците, особено тези с деца в училищна възраст, да останат в съответните страни още няколко седмици или месеца.

Цитиран е и висш представител от екипа на Тръмп, който уточнява, че в тази мярка няма злонамереност и че единствената й цел е да гарантира, че дипломатическите представители на Обама ще напуснат постовете си навреме, точно както и хилядите политически помощници в Белия дом и федералните служби.

Очевидно, готвейки се за встъпването си в длъжност, Тръмп твърдо смята да не остави на работа нито един политически назначен от Обама служител, което значи, че е възможно да анулира много от постигнатото от досегашния президент в областта на външната и вътрешната политика, коментира New York Times.

Решението заплашва да остави без американски посланици различни държави по света и да опъне нервите на смятаните досега за приятелски страни, като например Германия, Канада и Великобритания.

Водещи

Най-четени