Археолози ще проучват българската история в Румъния 05.02 | 13:55
Крепостта в град Липова е била последната столица на Средновековна България

Български и румънски археолози ще проучват крепост край севернорумънския град Липова, съобщи проф. Николай Овчаров. Според учения тази крепост е била последната столица на средновековна България, тъй като след османското завладяване на страната ни синът на Иван Шишман – Фружин, поддържа там българския дух.
Овчаров разказа, че след падането на Търновска България Фружин бяга в Унгария, където става един от най-големите антиосмански борци. През 1426 г. като заслуга за това получава имения и едно от тях е Липа, днес град Липова.
След разгрома при битката край Варна Фружин постепенно губи позициите си в унгарския двор, голяма част от имотите му са отнети и неговите следи изчезват, посочи Овчаров.
Днес учените стигат до крепост, за която се твърди, че е на Фружин. Екип от румънски археолози, в партньорство с Николай Овчаров от българска страна, ще направят теренни обхождания и ще подготвят обекта за разкопки. Според археолога тези проучвания ще напишат нови страници от нашата история.
Предвижда се още през октомври да се състои конференция с участието на българи, румънци и унгарци, на която да се разкаже за тези драматични събития, допълва БТА.
Водещи
-
Живия Нострадамус: Разкол очаква църквата след смъртта на папата
Ще паднат и строго пазените тайни на Втикана, пророкува Атос Саломе
23.04 | 18:12
-
Премиерът: Има шанс да получим пари по втория транш на ПВУ
Той добави, че вицепремиерът Томислав Дончев много ясно е обяснил какъв е подходът, какви са...
23.04 | 18:09
-
Сакскобургготски: Паркът "Врана" загива, вече не е гора, а джунгла
Това пишат от секретариата на Царското семейство
23.04 | 18:03
Най-четени
-
Второ земетресение на Балканите е регистрирано през днешния ден
Трусът е с магнитуд 5.0 по скалата на Рихтер.
23.04 | 15:15
-
Явор Божанков вече е част от "Демократи за силна България"
Това стана ясно от публикация във фейсбук на ДСБ в Бургас, в която се обявява приемна на...
23.04 | 14:30
-
Премиерът: Има шанс да получим пари по втория транш на ПВУ
Той добави, че вицепремиерът Томислав Дончев много ясно е обяснил какъв е подходът, какви са...
23.04 | 18:09