БАН с остра реакция към руската изложба за Св.Св. Кирил и Методий 27.05 | 18:15
Това е недопустимо изопачаване на историческата и научната истина, казват от Академията

Като "недопустима подмяна на исторически и езикови факти" определиха от Българската академия на науките изложбата за 24 май, организирана от Руския културно-информационен център в София, предаде БНР.
В тази изложба светите равноапостоли Кирил и Методий са представени като "реформатори на славянската азбука”, "създатели на църковнославянския език” и "първи разпространители на грамотността и просветата в Русия”.
По повод изложбата от БАН изразяват "недоумение от подмяната на историческите и езиковите факти, които са азбучно известни на цялата непредубедена славистика по света, в това число и на руската".
"Опитът да бъде присвоено Кирило-Методиевото дело със странните твърдения, че светите братя са създали църковнославянския език и са разпространили просветата в Русия, е недопустимо изопачаване на историческата и научната истина, най-малкото поради факта, че църковнославянският е руска редакция на старобългарския език от 17 век, а братята Кирил и Методий никога не са стъпвали където и да било по руските земи", посочват от БАН.
От академията определят като "особено странно" и твърдението, че светите братя са "реформатори на славянската азбука", когато е световноизвестно, че те са създатели на глаголицата, спасена от българските царе Борис І и Симеон.
"На най-светлия български празник изложба на приятелска страна като Русия би трябвало, въздавайки почит към светите братя, да отчете безспорния български принос за световната културна история и ролята на старобългарския език като трети свещен език на Европа", пише още в становището на Българската академия на науките.
Вицепремиерът Екатерина Захариева подкрепи становището на БАН по повод изложбата, организирана от Руския културно-информационен център в София. Тя обяви, че становището ще бъде изпратено и в официална форма до руската страна:
"Мога да кажа, че изцяло подкрепяме становището и позицията на Българска академия на науките и на редица български учени, историци, езиковеди, които се изказаха по тази тема.
Ще реагираме чрез Министерство на културата - това е нашето предложение, да изпратим тези неща, техните позиции - на учените, съответно и на България, до културния център всъщност, който е организирал тази изложба", коментира Екатерина Захариева.
Водещи
-
Ето как се определя нашата карма
Обикновено или будят някакво особено страхопочитание, или звучат толкова абстрактно и...
28.04 | 17:59
-
Детското отделение в Многопрофилната болница „Проф. д-р Параскев Стоянов“ в Ловеч
Той добави, че детското отделение не работи от 18 април и се очаква да заработи на 7 май....
28.04 | 16:59
-
Затварят „Хемус“ за ремонт
Трафикът ще се пренасочва от пътен възел „Ботевград“ по път II-17, по път I-1 Ботевград -...
28.04 | 16:45
Най-четени
-
АПИ: До сряда струва 87 лева, после цената скача
Припомняме, че системата за онлайн продажба дава възможност винетката да бъде купена до 30...
28.04 | 12:15
-
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заминава за конгрес на ЕНП
В конгреса ще участват евродепутати, премиери, еврокомисари и лидери на партии от семейството...
28.04 | 16:15
-
Евелин Банев - Брендо не се яви в съда
Преди това той изчезна малко, след като получи 6 години затвор за пране на пари.
28.04 | 11:45