Бизнесмени унищожиха история на Пловдив на 8000 години 22.06 | 19:56
Частници строят сграда върху останки от неолитно селище
Пловдив се сбогува с част от историята си, датираща от 8000 години, изкопана от багери, които работят по строеж на сграда.
В кв. "Филипово" се намира т. нар. Плоска могила, част от неолитно селище, основен източник на информация за живота на прадедите ни. Неолитното селище се намира в частен имот, чиито собственици възнамеряват за построят сграда на мястото му.
Първите стъпки за това са вече предприети - в понеделник безвъзвратно разрушават част него, подготвяйки терена за строежа.
За случая сигнализира археолог Росица Миткова, завеждащ отдел "Праистория" на Археологическия музей в Пловдив. В свой пост във Фейсбук тя изказа силното си възмущение от случващото се в града под тепетата.
Пред ОFFNews тя заяви, че това е било единственото неразрушено селище, датиращо между 6-то и 5-то хилядолетие преди Христа, изключително ценно за добиване на информация за живота преди възникването на града.
Дори се предполага, че именно там е започнала историята на града, известен с богатото си културно наследство.
"Въпреки устните ми и писмени предупреждения към собствениците, те не пожелаха да ме послушат. Безвъзвратно са унищожени най-старите части на древния град", заяви тя.
Водещи
-
Нерадостна прогноза за трудовите възнаграждения у нас през 2026 г.
Заплатите в България ще продължат да се повишават, но със значително по-бавен темп през...
23.11 | 18:00
-
Фон дер Лайен за мирния план за Украйна: Да включва още влизане в ЕС и НАТО
Тя призова "централната“ роля на Европейския съюз да бъде "напълно призната
23.11 | 17:00
Най-четени
-
ОИК-Варна не е разгледала сигналите за отстраняване на Коцев - той остава кмет, засега
"Победа за варненци!", заявиха от ПП, обявявайки, че заседанието на комисият е приключило
23.11 | 13:00
-
Нерадостна прогноза за трудовите възнаграждения у нас през 2026 г.
Заплатите в България ще продължат да се повишават, но със значително по-бавен темп през...
23.11 | 18:00
-
Жена обра касата на църква пред детето си
Кадри от деянието бяха публикувани в социалните мрежи и предизвикаха вълна от възмущение
23.11 | 12:20
-
Атанас Зафиров: Няма място за безцелни промени между двете четения на бюджета
По темата "Лукойл" вицепремиерът и лидер на БСП подчерта, че се е избегнала сериозна кризисна...
23.11 | 14:30