Ден на акушерките е. Празнуваме Бабинден 08.01 | 07:57
Това е един от големите народни празници посветен на жените

Бабинден е един от големите народни празници посветен на жените. На този се тачат "бабите", които помагали при раждане. Този празник има езически корени и идва от далечните праславянски времена, но се е запазил и по време на Възраждането е бил изключително почитан.
Макар че в днешно време Бабинден е губил доста от обредните си обичаи, той все още се празнува и е свързан с много смях и веселие.
Според традицията още преди изгрев слънце майките с деца от една до тригодишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец. Вземат калъп сапун и една нова кърпа и се отправят към дома на "бабата" да ѝ "полеят".
Самото обредно поливане на бабата-акушерка се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. Всяка жена една жена подава на бабата сапуна, полива ѝ вода да се измие и я дарява с пешкира, който е донесла. След това бабата избърсва мокрите си ръце в полите на невестите – да са плодовити и лесно да раждат.
Друг обичай е бабата да закичи невестата с китка здравец, вързана с "мартеничка" - червен и бял конец. Често при поливането бабата хвърля с шепите си вода нагоре и подскача три пъти, като изрича: "Да рипкат децата и да станат бели и червени! Колкото капки, толкоз берекет и здраве!".
Бабите се даряват и с ризи, чорапи, платно. От своя страна, пък възрастните жени връзват на дясната ръчичка на децата, които са отродили ("хванали") червено и бяло конче със сребърна монета. После измиват лицата на децата. Това се прави заради вярването, че на Бабинден водата, минала през бабините ръце, притежава пречистваща сила.
"Бабата" има и друга важна обредна роля за майката и детето. Нейната задача включва след като свърши раждането да занесе стомна с вода и босилек в черквата, за да бъде осветена от свещеника. Тази "молитвената вода" после се връща при родилката, за да си измие лицето тя и да се сипе и в коритото на детето при всяко къпане чак до 40-ия му ден – периодът за пречистване след раждането.
На Бабинден на обяд булките и невестите се събират на празнично угощение в дома на бабата-акушерка. Всяка жена трябва да носи прясна погача, баница, варена или печена кокошка и бъклица с ракия или вино. Целува се ръка на "бабата" и ѝ се подава подноса с храната. Дъщерите и снахите пък подреждат дълга и богата трапеза, около която сядат всички присъстващи.
Така започва весело и буйно пиршество, придружено с песни, танци. Често "бабата" поставя около врата си наниз от червени чушки и с керемида кади под полите на жените, за да раждат повече деца. След обеда на трапезата у "бабата" започват да идват и мъжете.
От 1951 година 21 януари е обявен за Ден на родилната помощ, на акушерките и гинеколозите.
Водещи
-
Президентът: Властта отказва да чуе гласа на хората
Страхува се да се допита до народа, заяви Румен Радев относно предложения от него референдум...
29.05 | 20:42
-
Внучката на Людмила Живкова става политик?
Дъщерята на Тошко Славков - хубавата Катерина, завърши преди дни Италианския лицей в Горна баня
29.05 | 20:45
-
Столичната община прие бюджета за 2025 година
Одобриха допълнителни 300 лева за всеки служител в градския транспорт
29.05 | 20:30
-
Спират ел. тротинетките в Русе
Кметът има срок от 8 дни да предприеме необходимите действия
29.05 | 20:15
Най-четени
-
Днес решават дали Варна ще изтегли дълг за милиони
Сесията ще се излъчва в реално време през YouTube канала на институцията.
29.05 | 10:30
-
Най-сетне! Българският F-16 е летял в първия си полет у нас
В момента се изпълнява процедурата по летателно приемане на машината
29.05 | 13:30
-
Васил Терзиев: Това не е бюджетът, зад който заставам аз
Столичният общински съвет ще разгледа бюджета на общината за 2025 г.
29.05 | 12:59
-
Ахмед Доган сам си създаде "чудовище" и това "чудовище" изяде собствения си създател
Това каза Танер Алимолла, лидер на партия ДОСТ
29.05 | 18:00