Избрани опери с големите български звезди в Дома на киното 11.07 | 12:14
Не изпускайте второто издание на фестивала "Седмица на българските гласове по световните сцени“

За втори път в Дома на киното ще се проведе филмовият фестивал "Седмица на българските гласове по световните сцени”.
От 13 до 19 юли меломаните в София ще могат да чуят изключителни изпълнения на едни от най-големите български гласове, прославящи родната вокална школа по света.
Прожекциите са с вход свободен, с начален час 18.30 часа в Дома на киното. Организатори на фестивала са Найо Тицин и Владимир Трифонов, а подкрепа оказва програма "Култура” при Столична община.
Фестивалът ще бъде открит на 13 юли с представяне на операта "Бохеми” от Джакомо Пучини, с участието на трима колоси на оперното изкуство на XX в. – Лучано Павароти в ролята на Рудолф, Мирела Френи в ролята Мими и бас номер 1 на света Николай Гяуров в ролята Колин. Постановката е на Операта в Сан Франциско от 1988 г.
На 14 юли предстои среща с Веселина Кацарова в "Хубавата Елена” от Жак Офенбах.
На 15 юли меломаните ще имат удоволствието да се насладят на изпълнението на Александрина Пендачанска в премиерното за България заглавие "Двамата Фоскари” от Джузепе Верди. "С гласа си Александрина Пендачанска може да изстреля тапата на бутилка вино на стотина крачки, но в същото време на сцената пресъздава женствено оскърбената Лукреция", коментира BBC Music Magazine изпълнениета на българското сопрано в постановката на Театро ди Сан Карло, Неапол от 2000 година.
16 юли е за всички, които обичат "Кармен” от Жорж Бизе. Почитателите на оперното изкуство ще имат шанса да се потопят в уникалната постановка на фестивала в Санкт Маргаретен, Австрия, заснета през 2005 г.
Постановката на открито в Санкт Маргаретен е на най-мащабната продукция на "Кармен” в началото на XXI в. В нея има истински коне, много пиротехнически специални ефекти и над 400 участници на сцената, а най-ярко над всички грее българското мецосопрано. В главната роля е Надя Кръстева, призната за най-добрата Кармен на нашето време.
Другото премиерно за България заглавие ще бъде представено на 17 юли - "Луиза Милер” от Джузепе Верди. Постановката е доминирана от изключителното българско сопрано Дарина Такова.
На 18 юли Домът на киното ще бъде огласен от бас номер 1 на XXI в. - Орлин Анастасов в "Борис Годунов” от Модест Мусоргски. Постановката на Театро Реджо ди Торино от 2010 г. e на легендарния руски режисьор Андрей Кончаловски.
Водещи
-
52-годишен българин изчезна при гмуркане в Охридското езеро
Местната полиция и водолазни екипи започнаха издирвателна операция
09.08 | 19:13
-
Пълнолуние във Водолей днес: Ето какво ще донесе на всяка зодия
Нито един зодиакален знак няма да остане незасегнат
09.08 | 17:40
-
Тръмп обяви, че е помирил Армения и Азербайджан
09.08 | 17:20
-
Два шведски самолета също се включват в гасенето на огнения ад край Славянци
Задействан е кризисния щаб, който наблюдава обстановката и при необходимост ще се вземе...
09.08 | 17:00
Най-четени
-
Левон Хампарцумян каза докога да не пипаме Бурканбанк
И преди, и след еврозоната с парите от бурканите по закон можем да платим всичко
09.08 | 11:00
-
Фон дер Лайен: ЕС е готов да предостави 3 млрд. евро на един "демократичен" Беларус
Тя потвърди ангажимента на блока да предостави пакет от 3 милиарда евро за подпомагане на...
09.08 | 16:00