Изложба от чипровски килими в Монтана 22.03 | 07:40
Част от изложбата ще бъде и тъкачен стан и дарак
Изложба от чипровски килими представят в Монтана по време на концерт по повод 10-годишнината от вокална формация "Торлашки напеви”. Това съобщи за Агенция "Фокус” директорът на историческия музей в Чипровци Анюта Каменова-Борин.
Тя обясни, че са подготвени 30 експонати от килимите, които ще бъдат подредени във фоайето на Драматичния театър в Монтана. Част от изложбата ще бъде и тъкачен стан и дарак, обясни директорът на музея. Предвидени са експонати, които не са показвани отдавна на публиката.
Анюта Каменова поясни какви точно са килимите в експозицията - ще има от всички периоди на килими - които са конструктивен, декоративен и орнаментален. Някои от тях са с един от най-характерните орнаменти в чипровските килими - канатицата, стилизирано изображение на пеперуда, символ на вечния живот от древността.
Част от изложбата е и модел, наречен "Анадолско коло”, "Пролетна лоза”, "Есен”, "Кавказкото”, "Дървото с пилетата”, "Цвекетата”. Директорът на музея уточни, че ще има килими и от четвъртия период - гобленната техника, която се използва вече 30 години.
Участниците на концерта ще бъдат облечени с автентични торлашки костюми, експонати на чипровския музей. Характерно за торлашките костюми е сукманената носия и двупрестилчената женска носия и т.нар. белодрешковка носия.
Характерни са беневреците и елеците на торлаците от планините, обясни тя. Неизменна част от носията са опинците, допълни Анюта Каменова.
Водещи
-
Корнелия Нинова: Политическата класа стигна дъното
Докато Борисов манипулира, играе с всички, съсипва държавата, няма да мръднем напред,...
22.11 | 18:00
-
Сибирският студ ни връхлита тази зима: България - на първа линия
Мъглите стават ледени, а сухият студ „реже“, вледенената земя задържа снега за по-дълго
22.11 | 17:40
-
Алберт Попов направи силен втори манш в Австрия
Най-добрият български състезател по ски се класира на девето място във втория слалом при...
22.11 | 17:00
Най-четени
-
Протестите срещу реформата за паркиране в столицата продължават
Днес недоволството си от нея ще изразят жители на кварталите "Хаджи Димитър" и "Сухата река"
22.11 | 11:40
-
Манол Пейков: Новият държавен бюджет показва пълното овладяване на институциите
Той заяви още, че в бюджета основните средства отиват към силовите ведомства, които „пазят...
22.11 | 11:20
-
Авиоотрядът продаде VIP хеликоптера Ми-8 за 1,8 млн. лева
Машината бе наемана за екшън филми
22.11 | 11:00