Изложби и концерт за празника на Ловеч 20.08 | 17:04
Градът отбелязва 135 години от освобождението си

С две изложби и концерт на Милен Тотев още от утре, 21 август, в Ловеч започват честванията на 135-годишнината от освобождението на града.
В 10 ч. на площад "Тодор Кирков” в квартал Вароша ще бъде открита фотоизложбата "135 години Руско-турска освободителна война”, а в 17.30 ч. в Янковата къща - изложбата "Дувари” от тазгодишния национален пленер по живопис и скулптура.
Вечерта в 18.30 ч. в залата на музея "Васил Левски” бардът Милен Тотев ще изнесе концерт "Вечните руски военни песни", съобщават от общинската администрация.
На самият празник 22 август ще бъдат пресъздадени паметните събития от онези години. Първо ще бъдат поднесени цветя на паметниците на загинали ловчалии – в двора на катедрален храм "Света Троица”, на ул. "Цачо Шишков” и в кв. Дръстене – в 16 ч.
В 17 ч. ще бъде отслужена панихида и ще бъдат поднесени венци и цветя на Алеята на българо-руската дружба, на Белия и Черния паметник.
Двадесетина минути след това от Алеята ще тръгне шествие, което ще мине през площад "Тодор Кирков” и ще стигне до Ловчанско читалище "Наука”. На площада то ще бъде посрещнато от "свидетеля” на събитията отпреди 135 години – актрисата Слава Георгиева, която ще сподели спомен от първото освобождение на Ловеч.
Колегата й Софрони Рацов ще припомни как е възстановена турската власт в града, ще разкаже за жестокостите и клането.
Кулминацията ще е посрещането на генерал Скобелев, героя от второто освобождение на Ловеч. В ролята му ще влезе директорът на дирекция "Култура и работа с младежта” в Лотошинския район Сергей Широков. Той ще блесне със специален генералски мундир, ушит в Русия специално за церемонията в Ловеч на 22 август, и ще прочете на руски език част от прокламацията на император Александър II Освободител.
В 21 ч. на 22 август ловчанлии ще видят спектакъла "Звук и светлина” - "Историята своя тачим”.
Водещи
-
18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон
17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от...
01.05 | 16:00
-
Рачков и Геро успяха: Зуека се завръща в България!
01.05 | 15:30
-
Димитър Стоянов обясни защо българският F-16 не лети сега
бившият военен министър и секретар по сигурност и отбрана на Румен Радев потвърди, че...
01.05 | 15:00
-
Директорът на пловдивската митница е с повдигнато обвинение
Прокуратурата реши, че той евентуално е извършил длъжностно престъпление
01.05 | 14:30
Най-четени
-
Радев: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване, а да е основа за пълноценен живот
Това посочва президентът по повод международния ден на труда на страницата си във Фейсбук
01.05 | 11:00
-
Тодор Капитанов: Законодателството у нас не позволява общонационална стачка
Всеки трябва да се бори със зъби и нокти за своето оцеляване и достойното си възнаграждение,...
01.05 | 12:00
-
Гуцанов: Държавата трябва да покаже нулева толерантност към използването на недеклариран труд
Правата на работещите не са дадени даром и днес честваме тази битка, подчертава социалният...
01.05 | 11:40
-
България и още 15 страни в ЕС искат бюджетни дерогации заради военни разходи
Така за 4 години ще могат да използват 1,5% от Брутния си вътрешен продукт за военни разходи
01.05 | 12:20