Как би изглеждала София на бъдещето? 27.11 | 17:51
Архитектурната изложба В.О.П.А.Л. представя облика на българския град в миналото и в едно алтернативно бъдеще
![Как би изглеждала София на бъдещето?](http://inews.bg/pictures/1120679_1004.jpg)
На 28 ноември, в рамките на Sofia Architecture Week, която тази година се провежда в Пловдив, ще бъде представена експозицията дискусия "В.О.П.А.Л. - ВЕРТИКАЛИЗАЦИЯ НА ОБЩЕСТВЕНОТО ПРОСТРАНСТВО/АНОРЕКСИЯ НА ЛИЧНОСТТА: Небостъргачите в български стил, моловете, комерсиализираните мегаструктури.
Международната експозиция за експериментална архитектура и интердисциплинарни проекти бе започната през 2010 година в Лондон след разгорещена дискусия на тема какво се случва в градовете в Източна Европа, които в по-голямата част от развитото модернистично и постмодернистично време на XX век пагубно изостават по отношение на архитектурна, артистична и интелектуална мисъл, творчество и инициатива – поради добре познатите репресия, стагнация и липса на поле за изява в тоталитарните режими.
В експозицията се включиха фотографи, архитекти, урбанисти и артисти от различни среди, квалификации и националности и живеещи и работещи в различни държави.
Основен момент е експерименталната същност на мероприятието, което дава възможност за напълно свободен диалог и нецензуриран коментар по темата от множество различни гледни точки.
"Главната ни цел е провокация на гражданската и специализирана мисъл (хуманитарна, социологическа, архитектурна, артистична, градоустройствена) в посока развитието на градовете в бъдещ план, както и преодоляване на определени национални комплекси, породени от "изостаналото" интелектуално развитие на нашите "източни" общества и изграждане на самосъзнание и самочувствие", споделя организаторът на изложбата арх. Светла Попова.
"Твърдо вярваме, че все още се намираме в преломен и драматичен (след)преходен момент от съвременната история на Източна Европа – и от начина, по който ще се справим с актуалните проблеми, зависи бъдещето развитие на градовете ни като инкубатори на креативна дейност и качество на живот", разкриват още те.
В рамките на събитието ще бъдат разгледани въпроси, като как би изглеждал градът на близко бъдеще (София), ако всички нестандартни/некомерсиални идеи на архитекти и културни активисти бъдат изпълнени, превъзмогвайки икономически, физически, догматични ограничения? Ако не трябваше да се съобразяваме с "нуждата" от молове и побългарени небостъргачи? Ако дейците на културата бяха свободни да оформят града преди всичко етически и морално освен естетически?
Експозицията е пряко свързана с темата на Софийската архитектурна седмица 2013: "Град на Бъдещето", чийто куратор арх. Павел Янчев е един от участниците в изложбата.
Водещи
-
„Ергенът“ за пореден път доказа, че е истински феномен в родния телевизионен ефир
Стартът на приключението за Виктор Русинов и Мартин Николов, както и техните индивидуални...
10.02 | 17:40
-
Средната пенсия на предсрочно пенсиониралите се ще е по-висока от редовната
Като брой тези хора са 52 342-ма на фона на над 1 214 000, които са излезли в пенсия като са...
10.02 | 17:20
-
"Възраждане": От НСИ не искат да ни предоставят първичните данни
От "Възраждане" обявиха организирането на национален протест срещу присъединяването на...
10.02 | 16:45
-
Четири организации обявяват бойкот на супермаркетите на 13 февруари
Според Петьо Дафинкичев, главен редактор на вестник "Пенсионери“, най-важното е, че...
10.02 | 16:15
Най-четени
-
Софийски квартали остават без парно и топла вода
Едни от най-честите дела, които потребителите в столицата водят, са с "Топлофикация – София“,...
10.02 | 10:46
-
Хепатолог отсече: Медът е 80% захар - по-вкусен е, отколкото полезен
Също така според Вялов медът съдържа органични киселини, които биха могли да бъдат полезни за...
10.02 | 13:15
-
Нов случай в градския транспорт на София, при който пътник е заложник на шофьора
Оказва се, че случаят не е прецедент и други пътници са преживели същото.
10.02 | 09:59