Националната галерия ще купи картини с дарението от близо 2 млн. лева 15.02 | 16:10
Категорично отхвърлиха възможността парите да отидат например за ремонти на сградата
Националната галерия ще откупи творби за обогатяване на колекцията си със средствата от дарението на Маргарита Занеф.Припомняме, че покойната българска емигрантка е дарила около 1,8 млн. лева на галерията.
"Това е първият по рода си толкова голям паричен дар не само за нас, а и вероятно за български музей”, подчерта директорът на галерията Слава Иванова.Тя изрази съжаление, че не е познавала дарителката и определи завещанието не просто като жест на човек, който цени изкуството, а като жест на подкрепа за българското изкуство и култура.
Тя категорично отхвърли възможността парите да отидат например за ремонти на сградата. "Не че нямаме нужда от ремонти, но това е ангажимент на държавата", посочи тя.От галерията уточниха, че точната преведена сума по сметката им е 1 771 261,35 лева. Сумата е финална, върху нея не се дължат повече данъци или такси.
При откупуването на всяко произведение ще има ясен отчет, а документацията и анотацията към творбите задължително ще носи името на Маргарита Занеф, обясниха от галерията.В бъдеще, когато се събере цяла колекция, тя вероятно ще бъде изложена в отделна зала с плоча с името на дарителя.
Водещи
-
Боршош: България ще бъде домакин на Giro d'Italia през 2026 г.
Това ще постави страната ни на светоената карта на туризма
06.08 | 19:00
-
Киселова: Курортите в България трябва да бъдат привлекателни през цялата година
Председателят на Народното събрание о присъства на храмовия празник на църквата „Преображение...
06.08 | 18:00
Най-четени
-
Наш милионер подкара една от най-скъпите коли в света
Хърватският електромобил впечатлява не само с футуристичен дизайн, но и със зашеметяващи...
06.08 | 12:15
-
Пътуванията със самолет в Европа може скоро да станат по-удобни
Кога ще се промени контролът на летищата?
06.08 | 11:30
-
В по-голямата си част пожарът в Балчик е овладян, но все още има тлеещи огнища
След заседание на оперативния щаб снощи бяха оставени дежурни екипи, а гасенето се поднови в...
06.08 | 10:30
-
България ще бъде домакин на едно от най-големите спортни събития - Giro d'Italia
Това съобщи министърът на туризма Мирослав Боршош на съвместен брифинг с министъра на спорта...
06.08 | 11:59