Отиде си композиторът Марин Вълчанов 27.10 | 14:26
Професорът от Музикалната академия почина внезапно на 68 години

На 68 години внезапно почина проф. Марин Вълчанов, съобщи БНТ. Композитор, инструменталист и дългогодишен преподавател по фагот в Националната музикална академия, той беше един от съвременните български композитори, чиито произведения звучат в различни страни от Европа, Азия, Северна и Латинска Америка.
Поклонението ще се състои на 30 октомври, понеделник, от 14 ч. в църквата "Света София".
Проф. Вълчанов е от София, учи пиано в школата на Музикалното училище в София, а впоследствие продължава обучението си с фагот. През 1968 г. постъпва в НМА "Проф. Панчо Владигеров” като фаготист в класа на проф. Христо Прошков. Успоредно учи и композиция при проф. Пенчо Стоянов, а по-късно при проф. Лазар Николов. През 1971 г. с конкурсен изпит е приет в симфоничния оркестър при Българското радио, в който работеше дълги години като солист-водач на група.
От 1977 г. е редовен асистент в НМА, от 1989 г. е удостоен със званието "Доцент”, а през 1998 г. става професор.
През 1974 г. на VІ Общобългарско състезание за певци и инструменталисти печели първа награда и златен медал. През 1978 г. получава награда от Прегледа на симфоничните оркестри. Носител е на Кристална лира с Академичния духов квинтет. Като композитор е награден с диплома за симфонична музика от СБК.
Успоредно с преподавателската си дейност Марин Вълчанов е член на Духовия квинтет при Българското радио, а по-късно и основател и член на Академичния духов квинтет. Като солист, камерен изпълнител и оркестрант е концертирал в Европа, Азия, Южна Америка и Африка.
В златния фонд на Българското радио присъства почти целият репертоар за фагот, записан от Марин Вълчанов (концерти с оркестър, сонати, пиеси, както и много творби от български автори, някои от които са посветени на него).
Преподавателската дейност на проф. Марин Вълчанов е повече от 30 години. Негови ученици са членове на симфонични и оперни оркестри в страната. Не малко работят в Германия, Испания, САЩ, ЮАР, Бразилия и други страни. Много от неговите възпитаници са лауреати на наши и международни конкурси. Проф. Вълчанов е водил майсторски класове в Германия, Япония, Алжир, Франция, Турция.
Като композитор Марин Вълчанов твори във всички жанрове, като доминират творби за духови инструменти. Композирал е произведения за всички духови инструменти, за различни камерни формации – триа, квартети, квинтети. Автор е на симфонична музика, както и на Концерт за кларинет, Концертино за флейта, Концерт за кавал (флейта) и обой. Създател е на камерната опера ”Вяра”, изпълнена в Япония.
Много от неговите творби са изпълнявани в Европа, Южна Америка, САЩ, Азия. Има и произведения, издадени от чуждестранни издателства.
Водещи
-
Феноменът хало се появи в небето над София: Времето рязко се променя
Прогнозите са за пролливни дъждове и гръмотевични бури, ето къде ще ударят (КАРТИ)
16.07 | 21:00
-
Трети протест в защита на кмета Коцев в София и Варна
Демонстрацията е под наслов „Да свалим бухалките на дерибеите"
16.07 | 20:45
-
Фон дер Лайен: Вноските на държавите за следващия бюджет няма да се променят
Парите за отбрана ще се увеличат 5 пъти, така че да станат 131 млрд. евро, подчерта тя
16.07 | 20:30
-
НС: 140 км/ч остава максималната скорост на магистрала
На скоростен път караме до 120 км/ч
16.07 | 20:15
Най-четени
-
"Алфа рисърч": ГЕРБ печели убедително при избори днес, "ДПС-Ново начало" настига ПП-ДБ
"Възраждане" е в отстъпление - до 11.5%, за сметка на МЕЧ (6.3%), "Величие" остава на 4.1%.
16.07 | 12:30
-
България иска увеличаване на бюджета на Механизма за свързване на Европа за енергия
Това е един от възможните варианти за гарантиране на финансирането на модернизацията и...
16.07 | 14:45
-
Тризнаци, заченати по естествен път, в клиника "Мама и Аз" в Плевен
Състезание с времето
16.07 | 10:45
-
България изтегли нов дълг за 3,2 милиарда евро
Дълговата операция е в рамките на определения максимален размер на новия държавен дълг, който...
16.07 | 15:50