Откриха замъка на крал Артур 03.08 | 17:53
Руините на предполагаемия „Камелот“ са в графство Корнуол

Археолози откриха руините на средновековен замък в графство Корнуол, за който се предполага, че е бил на легендарния крал Артур.
Разрушените стени на замъка с дебелина над 1 метър, стъпала и под от каменни плочи, бяха открити недалеч от селището Тинтагил – местност, която традиционно се свързва с Артур. Учените са датирали разкопките от V–VI век и смятат, че там се е намирала резиденцията на владетеля на бритск, предаде ТАСС, цитирана от БГНЕС.
На мястото на разкопките бяха намерени множество останки от керамика и стъкло, а също така амфори, в които е имало вино и зехтин. Това е свидетелство, че обитателите на замъка са принадлежали към висшите слоеве на обществото.
Находката ще предизвика голям отзвук, ще привлече учените и широката общественост към тази забележителност, отбелязва британската преса.
Според преданията легендарният вожд на бритите - крал Артур, е живял в V–VI век. До ден днешен обаче не са намерени доказателства, че той наистина е съществувал.
Историците спорят дали Артур е имал конкретен исторически прототип или представлява събирателен образ. Кралският замък на Артур се е наричал Камелот, но за пръв път това наименование се появява във френския рицарски роман от XII век "Ланселот".
Водещи
-
Пълнолуние във Водолей днес: Ето какво ще донесе на всяка зодия
Нито един зодиакален знак няма да остане незасегнат
09.08 | 17:40
-
Тръмп обяви, че е помирил Армения и Азербайджан
09.08 | 17:20
-
Два шведски самолета също се включват в гасенето на огнения ад край Славянци
Задействан е кризисния щаб, който наблюдава обстановката и при необходимост ще се вземе...
09.08 | 17:00
-
Експерт: Регулациите на AI в ЕС спират развитието му
Етичният въпрос винаги ще стои, а политическо-военният аспект винаги ще остане забулен в...
09.08 | 16:43
Най-четени
-
Левон Хампарцумян каза докога да не пипаме Бурканбанк
И преди, и след еврозоната с парите от бурканите по закон можем да платим всичко
09.08 | 11:00