Плевен почита Емил Димитров с изложба 23.12 | 10:43
В Регионалния исторически музей е подреден кът с вещи, отличия и снимки на певеца
В Плевен е създаден музеен кът за Емил Димитров, в който са съхранени ценни отличия и вещи и снимки на легендарния български музикант.
Поводът за създаването на експозицията е 72-годишнината от рождението на изпълнителя (1940 - 2007 г.). Изложбата за родения в Плевен певец и композитор е подредена неотдавна, благодарение на вещи, предоставени от неговия син.
Колекцията представя Емил Димитров като първата българска поп звезда с най-голяма международна известност в началото на 60-те години на миналия век, коментира Нели Дакова от Регионалния исторически музей пред БТА.
Певецът е изнесъл концерти в почти всички европейски държави и е първият български изпълнител със собствени песни – от 400 музикални композиции в репертоара му половината са негови, авторски.
Наред с това Емил Димитров пръв е донесъл награда за българска песен от чуждестранен форум – с "Арлекин" от конкурс в Полша, пръв у нас е носител на отличията Сребърна и Златна плоча.
Сега музеят в Плевен показва големите награди, присъдени на изпълнителя приживе, сред които са "Златен лавров венец" от Френската академия на изкуствата и "Златен Орфей" за цялостно творчество.
Музейният кът може да бъде видян в работните дни до Нова година, както и през новата 2013 г. В центъра на Плевен се предвижда да бъде издигнат и нов паметник на Емил Димитров при
реконструкцията на централния площад, която се очаква да започне през следващата година.
Водещи
-
Прокуратурата във Варна разследва две убийства, извършени по жесток начин на 24 и 25 януари
Задържани са двама души. Те са обвинени за извършване на убийства по особено жесток и...
26.01 | 17:59
-
Проучване: Над 65% от училищата и детските градини у нас нямат вентилационни системи
В края на 2025 г. Българска асоциация „Отопление, вентилация и климатизация“ (БАОВК) проведе...
26.01 | 17:20
-
СО раздава проследяващи устройства за хора с деменция
През 2022 г. Столичният общински съвет реши да се закупят 250 проследяващи устройства за хора...
26.01 | 16:45
-
Започна приемът в детските градини и яслени групи в Стара Загора
Резултатите от класирането ще бъдат обявени на 11 февруари, като в срок от 10 работни дни...
26.01 | 16:15
Най-четени
-
Йотова започва официални консултации с потенциалните кандидати за служебен министър-председател
Част от кандидатите в списъка вече отказаха да поемат поста
26.01 | 09:59
-
МБАЛ "Рахила Ангелова" в град Перник се опита да овладее тежката кадрова криза
Привличането на екипа е станало чрез посредническа агенция, след което болницата проактивно е...
26.01 | 13:30
-
Къде ще заживее Румен Радев след напускането на държавната резиденция?
Президентът отива в апартамент на тъщата
26.01 | 15:45